Trwa ładowanie...
d1j68e8

Jim Walton

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d1j68e8
Miejsce urodzenia:

Newport

Jim Watson to jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Jest synem założyciela sieci supermarketów Walmart
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Jim Walton jest najmłodszym synem założyciela Walmart, Sama Waltona. Wraz z rodziną zarządza jedną z największych sieci sklepów na świecie.

Życiorys

Jim Walton jest spadkobiercą Sama Waltona, po którym wraz z rodzeństwem przejął ponad połowę firmowych udziałów. Od 2005 roku zasiadał w zarządzie Walmartu zastępując tragicznie zmarłego brata. Jim jest prezesem rodzinnego banku Arvest Bank, który udało mu się przekształcić w największy bank w stanie. Arvest Bank posiada obecnie aktywa o wartości 16 miliardów dolarów. Jim Walton dysponuje większościowymi udziałami w wydawnictwie Community Publishers. Od 1992 roku powiększa swój majątek także poprzez sprzedaż akcji, dzięki którym udało mu się zyskać ponad 7 miliardów dolarów.

Jim Walton ukończył studia na uniwersytecie w Arkansas w 1971 roku. Po studiach dołączył do rodzinnej firmy, gdzie zajmował się obsługą transakcji na rynku nieruchomości. Kilka lat później został zastępcą Walton Enterprises. W 1982 roku objął stanowisko prezesa Arvest Banku. Po śmierci ojca przejął wraz z rodzeństwem władzę nad firmą.

Walmart zatrudnia 2.3 miliona ludzi i posiada ponad 11 tysięcy dyskontów na całym świecie. Firma działa pod nazwą Walmart w USA i Kanadzie. W Meksyku nosi nazwę Walmart de Mexico y Centroamerica, Asda w Wielkiej Brytanii, Seiyu Group w Japonii i Best Price w Indiach. Według magazynu Forbes Walmart jest jedną z firm o najwyższych przychodach na świecie wynoszących około 480 miliardów dolarów. Dodatkowo jest największym na świecie prywatnym pracodawcą.

Walmart poprzez cięcia kosztów polegające m.in. na zmniejszeniu liczby pracowników spowodował wzrost kradzieży i przestępczości na terenach sklepów. Średnio raz dziennie dokonywano tam kradzieży lub innego złamania prawa. W ostatnich latach rodzinna firma Waltonów pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa poprzez montaż kamer i zatrudnienie firm ochroniarskich.

Majątek

Udziały w sieci Walmart i Arvest bank sprawiły, że Jim posiada majątek o wartości 38.3 miliarda dolarów. W ostatnich dwóch latach fortuna Jima Waltona wzrosła o około 2 miliardy dolarów.

Cytaty

"Odkąd przybyłem do CNN, stała się jedną z największych i najbardziej zaufanych organizacji informacyjnych na świecie".

Życie prywatne

Żoną Jima Waltona jest Lynne McNabb Walton. Mają czworo dzieci, które w przyszłości obejmą najwyższe funkcje w rodzinnej firmie. Rodzina Waltonów mimo dużego bogactwa jest dość oszczędna. W sieciowych sklepach ograniczano koszty utrzymania poprzez montaż kas samoobsługowych i zmniejszenie liczby pracowników. Z największej oszczędności słynął ojciec Jima Waltona. Jim jako swój główny środek transportu używa Dodge'a Dakote. Jak na swój okazały majątek jest to dość mało ekskluzywne auto. Rodzina Waltonów ma swoją fundację wspierającą edukację, środowisko i lokalne społeczeństwo.

Miejsce na liście najbogatszych

Jeszcze dwa lata temu Jim Walton plasował się na 6. pozycji w rankingu najbogatszych ludzi na świecie. Obecnie zajmuje 16. miejsce wyprzedając o jedną pozycję swoją siostrę Alice Walton. Jim jest także drugim najzamożniejszym Amerykaninem.

d1j68e8
d1j68e8
d1j68e8
d1j68e8