Trwa ładowanie...
d329xcr

Alice Walton

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Newport

d329xcr
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Alice Walton jest jedyną córką założyciela sieci Walmart, Sama Waltona. Jej rodzina zalicza się do najbogatszych kobiet na świecie.

Życiorys

Alice Walton jest współzarządzającym Walton Enterprises. W rodzinnej firmie posiada 13% udziałów, lecz nie jest tak aktywnie zaangażowana w działalność firmy jak jej bracia Jim i Rob. Alice Walton urodziła się w 1949 roku w Newport, w stanie Arkansas. Ukończyła Trinity College w San Antonio uzyskując stopień naukowy na kierunku ekonomia i finanse. Alice Walton karierę zawodową rozpoczęła od pracy jako analityk w First Commerce. Pracowała również jako wiceprezes w rodzinnym Arvest Banku. W 1988 roku założyła bank inwestycyjny Ilama CO. Mimo, że początkowo bank miał dobre prognozy, po upływie 10 lat został zamknięty. Powodem były kłopoty na rynku obligacyjnym i niejasności prawne.

Założycielem sieci Walmart był ojciec Alice Walton, Sam Walton. Swój pierwszy sklep otworzył w 1950 roku. W 1967 roku firma swoim zasięgiem obejmowała cały stan, a kilka lat później rozpoczęła działalność na szerszym obszarze. W ciągu kolejnych lat przedsiębiorstwo stale się rozwijało zyskując światową rangę.

Walmart mimo niskich cen i dużej popularności nie cieszy się dobrą opinią. Korporacja była nagradzana antynagrodami takimi jak Public Eye za łamanie praw człowieka i pracownika. Firma była również nominowana do nagrody najgorszej korporacji świata za nieudzielenie rekompensaty po katastrofie budowlanej w Rana Plaza. W USA organizowano liczne protesty przeciwko zarządowi firmy. Stawka godzinowa przyznawana pracownikom sieci Waltonów jest znacznie niższa niż w konkurencyjnych firmach i wypada gorzej nawet od krajowej średniej.

Majątek

Majątek Alice Walton szacowany jest na 38 miliardów dolarów.

Cytaty

"Jednym z największych obowiązków jakie mam jest mądre zarządzanie własnymi zasobami, tak aby mogły one tworzyć wartość"

"Aby odnieść sukces na tym świecie, musisz wprowadzać ciągłe zmiany"

"Większość tego co zrobiłam skopiowałam od kogoś innego"

Życie prywatne

Alice Walton jest rozwiedziona i nie ma dzieci. W wieku 24 lat wyszła pierwszy raz za mąż, lecz wkrótce się rozwiodła. Jej kolejny związek również nie przetrwał próby czasu. Alice działała aktywnie w polityce. W 2004 roku przekazała 2.6 miliona dolarów amerykańskiej grupie konserwatywnej Progress for America.

Ponad cztery razy brała udział w wypadkach samochodowych. Pierwszy zdarzył się w 1983 roku, gdy wracając ze świąt dziękczynienia straciła kontrolę nad pojazdem i wpadła do wąwozu. Po tym incydencie musiała przejść kilkanaście operacji. Walton dwukrotnie była karana za jazdę pod wpływem alkoholu.

Alice Walton jest miłośniczką sztuki. Swoje pierwsze dzieło nabyła w wieku 10 lat. W 2011 roku ufundowała muzeum sztuki Crystal Bridges Museum of American Art. Wydała miliony dolarów na kupno dzieł sztuki takich malarzy jak Winslow Homer, Edward Hooper czy Charles Wilson Peale.

Miejsce na liście najbogatszych

Alice Walton znajduje się na 17. miejscu w rankingu najbogatszych według Forbesa. Jest także 13. najzamożniejszą Amerykanką na świecie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d329xcr
d329xcr
d329xcr