JP Morgan/ Dane o produkcji w przemyśle w Polsce - neutralne
Dane GUS o produkcji przemysłowej potwierdzają, że napędzają ją gałęzie przemysłu nastawione na eksport, a górnictwo, sektor energii i gałęzie zależne od eksportu do Rosji i na Ukrainę kurczą się. Na dane ma wpływ również pogoda - ocenia JP Morgan.
Produkcja przemysłowa przyrosła w listopadzie poniżej oczekiwań o 0,3 proc. rdr wobec 1,6 proc. rdr w październiku. W ujęciu mdm wyrównanym sezonowo przyrost wyniósł 0,1 proc. w porównaniu z 0,3 proc. w październiku.
JP Morgan nazywa przyrost produkcji "umiarkowanym", ale wśród powodów do optymizmu wymienia takie wskaźniki jak PMI i popytu konsumpcyjnego sugerujące ekspansję produkcji w najbliższych miesiącach.
"Wskaźnik nowych zamówień do zapasów nieco się w listopadzie poprawił, a zaufanie w biznesie umacnia się. Rejestracja nowych samochodów osobowych w UE była w listopadzie niższa (-2,2 proc. mdm), ale rdr jest wciąż o 4,3 proc. powyżej średniej za III kwartał, co sugeruje stabilną produkcję w polskim przemyśle samochodowym" - zaznaczono w komentarzu.
"Ekonomiści śledzący dane z eurostrefy widzą pole do wzrostu produkcji przemysłowej w Niemczech (największym polskim rynku eksportowym) w świetle przyrostu portfela zamówień niemieckich firm, dobrych wyników eksportu i niskich zapasów" - dodano.
Na wyniki budownictwa (przyrost o 2,5 proc. mdm wyrównany sezonowo, -1,6 proc. rdr) wpływ ma stosunkowo umiarkowana o tej porze roku pogoda (szkodząca zarazem wynikom sektora energetycznego), ale oznakami ożywienia w nim jest rosnąca liczba nowych budów (13 proc. rdr) i oddanych do użytku (3 proc. rdr).
Bank zauważa też, że średnia produkcji przemysłowej w Polsce za III kwartał tego roku jest wyższa o 2,6 proc. w stosunku do III kwartału ubiegłego roku, choć tłumaczy to po części odbiciem po nieoczekiwanym załamaniu w sierpniu (-1,9 proc. rdr).
"Ekspansję napędzają gałęzie przemysłu nastawione na eksport: meblarski, komputerowy, elektroniczny, produktów optycznych. Górnictwo węgla, przetwórstwo ropy i sektory w dużym stopniu uzależnione od eksportu na Wschód nie przestają się kurczyć, co dotyczy także produkcji żywności i niektórych środków transportu" - napisano w komentarzu.
Prognoza JP Morgana dla Polski za lata 2014-15 wynosi 3,0 proc. oraz 2,8 proc.