JP Morgan mimo dobrego wyniku PKB nadal zakłada obniżkę stóp NBP

Wstępne dane polskiego PKB za III. kwartał br. zmieniają perspektywę dla polityki pieniężnej wykluczając w krótkim czasie obniżkę oprocentowania stóp - sądzi JP Morgan. Bank podtrzymuje zarazem prognozę ich obniżki o 50 pb. do końca marca 2015 r.

14.11.2014 16:10

GUS ogłosił w piątek wstępnie, że PKB w III. kwartale br. przyrósł o 3,3 proc. rdr (0,9 proc. kdk) wobec 3,5 proc. rdr (po korekcie) i 0,6 proc. kdk w II. kwartale. Przed ogłoszeniem wyniku JP Morgan przewidywał wyraźne wyhamowanie polskiej gospodarki do 2,5 proc. rdr.

Analitycy Banku zauważają, że odczyt jest lepszy od oczekiwań Rady Polityki Pieniężnej zakładającej 3 proc. rdr i że komunikat Rady uzależnił dalsze obniżki oprocentowania od pogorszenia perspektywy wzrostu. Najważniejsza stopa procentowa NBP po obniżce w październiku o 50 pb. wynosi 2 proc.

Przyznając, że wynik jest lepszy od prognozowanego, analitycy banku zauważają zarazem, że "wzrosło ryzyko mocniejszego zakorzenienia się deflacji".

"Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen energii i żywności - PAP) obniżyła się do najniższego poziomu od ośmiu lat (0,2 proc. rdr), co może osłabić argument RPP, w myśl którego inflacja towarów i usług konsumpcyjnych poniżej celu wywołana jest wyłącznie przez czynniki zewnętrzne, nad którymi Rada nie ma kontroli, a zatem nie ma potrzeby działań w polityce monetarnej".

JP Morgan podtrzymuje prognozę obniżki oprocentowania stóp o 50 pb. do końca I. kwartału 2015. Oprócz wciąż obecnego ryzyka stwarzanego dla polskiej gospodarki przez konflikt rosyjsko-ukraiński i spowolnienie w strefie euro, potencjalnymi czynnikami skłaniającymi RPP do obniżki stóp mogą być: polityka QE ze strony EBC oraz umocnienie złotego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)