Trwa ładowanie...

JSW ma umowę kupna od KW kopalni "Knurów-Szczygłowice" za 1,49 mld zł

Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła w czwartek z Kompanią Węglową umowę kupna Kopalni Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice za 1,49 mld zł - poinformowała JSW w komunikacie.

JSW ma umowę kupna od KW kopalni "Knurów-Szczygłowice" za 1,49 mld złŹródło: Fotolia, fot: Kovalenko Inna
d14tinc
d14tinc

W komunikacie podano, że zakup zostanie sfinansowany przez prywatną emisję obligacji w kwocie 700 mln zł oraz 163,75 mln USD. Wcześniej JSW informowała, że w środę podpisała umowę emisji obligacji w tej kwocie z PKO BP, ING BSK, BGK oraz PZU Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych BIS 1.

W kontekście pozyskiwania finansowania transakcji kupna Knurowa-Szczygłowic 16 lipca JSW podała, że jej nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o ustanowieniu programu emisji obligacji o wartości do 1,175 mld zł i 390 mln USD.

16 lipca prezes JSW Jarosław Zagórowski poinformował też, że płatność za przejęcie kopalni ma być, według umowy z KW, realizowana w trzech transzach - od momentu przejęcia majątku do końca roku. Spółka zapłaciła już wcześniej dwie zaliczki na zakup kopalni.

Tego samego dnia JSW podała również, że według Citigroup kwota, jaką spółka ma zapłacić KW za Knurów-Szczygłowice jest godziwa.

d14tinc

Przedmiotem działalności kopalni Knurów-Szygłowice przed kupnem przez JSW była produkcja węgla kamiennego. "JSW nie zamierza zmieniać przedmiotu działalności i będzie kontynuować dotychczasową działalność gospodarczą" - podano w czwartkowym komunikacie.

Zdolności produkcyjne kopalni "Knurów-Szczygłowice" wynoszą 3,8 mln ton węgla rocznie, w tym około 40 proc. węgla koksowego, zasoby bilansowe wynoszą 1,26 mld ton, zasoby operatywne 375,1 mln ton, w tym 119,7 mln ton objętych aktualnie obowiązującymi koncesjami.

10 lipca wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz przekonywał w Sejmie, że kupno kopalni Knurów-Szczygłowice zwiększy możliwości produkcyjne JSW.

Skompensuje tym samym spowolnienie innych inwestycji tej spółki, m.in. głębienia szybu Bzie-Dębina w Jastrzębiu-Zdroju, który według wcześniejszych informacji miał być gotowy do marca 2017 r. Celem jego głębienia (docelowo na głębokość 1164 m) jest udostępnienie pola Bzie-Dębina, gdzie mieszczą się jedne z największych złóż węgla koksującego w Europie.

d14tinc

Tomczykiewicz powoływał się na wcześniejsze wypowiedzi zarządu JSW, zgodnie z którymi dzięki zakupowi Knurowa-Szczygłowic spółka zwiększy swoją potencjalną bazę zasobową o 65 proc., a zdolności wydobywcze o ok. 30 proc. - docelowo do wielkości 18,5 mln ton rocznie.

Kopalnia Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice powstała w 2010 r. w wyniku połączenia dwóch kopalń, Knurów i Szczygłowice. Obszar górniczy kopalni wynosi 59,79 km kw.

Przedwstępną umowę kupna kopalni za 1,49 mld zł Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Kompanią Węglową w kwietniu tego roku. O zgodzie UOKiK na przejęcie zakładu JSW poinformowała 30 maja.

d14tinc

30 czerwca wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz akcentował, że dla Kompanii Węglowej sprzedaż Knurowa-Szczygłowic oznacza poprawę sytuacji finansowej i da jej krótkookresową stabilizację. Spółka boryka się z poważnymi problemami finansowymi. W ub. roku KW straciła na sprzedaży węgla ponad miliard zł. Dzięki wdrożeniu programu restrukturyzacji spółka chce do 2020 r. zaoszczędzić ok. 1,2 mld zł.

W połowie lipca zarząd KW poinformował o wejściu w życie porozumienia z obligatariuszami w sprawie emisji obligacji nowej serii. Dzięki temu firma zrolowała zadłużenie w wysokości 1,23 mld zł.

Zarząd Kompanii cały czas pracuje też nad założeniami programu "mającego zwiększyć efektywność i wydajność wszystkich oddziałów KW" (takim oddziałami są m.in. poszczególne kopalnie).

W czwartek prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Zakłada ona, że Kompania Węglowa przez półtora roku nie będzie musiała spłacać zaległych zobowiązań wobec ZUS.

d14tinc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14tinc