Trwa ładowanie...
d2vhv8k
20-05-2016 12:00

JSW może w przyszłości odkupić udziały w sprzedanych aktywach

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), która w ramach restrukturyzacji przygotowuje sprzedaż mniejszościowych udziałów w wybranych aktywach koksowniczych będzie mogła w przyszłości je odkupić, jeżeli pozwoli na to sytuacja rynkowa - poinformował prezes JSW Tomasz Gawlik.

Share
d2vhv8k

"Rozmawiamy z Agencją Rozwoju Przemysłu, Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi i Towarzystwem Finansowym Silesia o możliwości ulokowania mniejszościowych pakietów, z opcją odkupu. Zakładając, że rynek się poprawi, chcemy mieć w przyszłości taką możliwość, żeby odkupić te udziały" - powiedział w czwartek prezes, uczestniczący w jednej z debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Według wcześniejszych informacji, JSW planuje też pozyskiwanie środków przez sprzedaż mniejszościowych pakietów akcji w wybranych spółkach z grupy kapitałowej - spółce JSW Koks i koksowni Victoria w Wałbrzychu.

Wcześniej PGNiG Termika za ponad 190 mln zł kupiła już jastrzębski PEC - jak mówił Gawlik, ta transakcja jest zamknięta, bez możliwości odkupu akcji. Sprawa zakupu przez PGNIG Termika Spółki Energetycznej Jastrzębie (JSW) jest obecnie negocjowana. "Dyskutujemy z PGNiG Termiką, mamy złożoną ofertę, jesteśmy w trakcie negocjacji" - powiedział prezes, pytany, czy także tę spółkę JSW mogłaby w przyszłości odkupić.

JSW nie planuje sprzedaży innych aktywów niż koksownicze i energetyczne. Wcześniej na sprzedaż wystawiono także np. hotel i ośrodki wczasowe spółki z grupy JSW, jednak nie znaleźli się kupcy.

d2vhv8k

Według Gawlika, utrzymuje się trudna sytuacja rynkowa, przejawiająca się przede wszystkim niskimi cenami węgla; na razie nie ma symptomów szybkiej zmiany otoczenia rynkowego. "Czeka nas półtora roku bardzo trudnej sytuacji rynkowej; nasze prognozy zakładają tendencję wzrostową, ale nie będzie ona tak dynamiczna jak byśmy oczekiwali" - ocenił prezes.

Jego zdaniem proces restrukturyzacji grupy kapitałowej JSW należy postrzegać w trzech perspektywach czasowych: krótkiej, gdzie podstawą jest zapewnienie płynności finansowej, średniookresowej, kiedy potrzebna jest optymalizacja działania wszystkich obszarów firmy, oraz długookresowej, nastawionej na stabilny wzrost spółki.

Obecnie - jak mówił Gawlik - działania zarządu skupiają się na dwóch obszarach: planowanej sprzedaży wybranych aktywów koksowniczych i energetycznych oraz optymalizacji kosztów, aby dostosować je do aktualnych cen węgla. "Działania obejmują wszystkie obszary: produkcyjny, handlowy, zakupowy oraz związany z optymalizacją naszych aktywów" - powiedział prezes.

Według Gawlika również system wynagradzania pracowników powinien być dostosowany do zmieniających się realiów rynkowych. Przypomniał, że w tym roku widoczne są efekty zawartego jesienią zeszłego roku porozumienia ze stroną społeczną, która zgodziła się na zawieszenie wypłaty niektórych świadczeń na określony czas.

d2vhv8k

Prezes JSW potwierdził, że w ramach restrukturyzacji spółka przekaże do Spółki Restrukturyzacji Kopalń część dawnej kopalni Jas-Mos, gdzie kończy się możliwy do opłacalnego wydobycia węgiel. Jak informowano wcześniej, wraz z majątkiem kopalni do spółki restrukturyzacyjnej przejdzie ok. 2,5 tys. osób z ponad 24-tysięcznej załogi JSW. Odejścia pracowników (z wykorzystaniem osłon socjalnych w SRK) będą dobrowolne. Gawlik przypomniał, że w JSW obowiązują 10-letnie gwarancje zatrudnienia, przyznane pracownikom w 2011 roku.

"Nasz program restrukturyzacyjny, rozumiany w trzech perspektywach czasowych, obejmuje wszystkie obszary w firmie. Najistotniejsze są działania wewnętrzne, które konsekwentnie realizujemy i będziemy realizować w przyszłości" - zapewnił Gawlik.

Pytany o komentarz do niedawnych informacji ministra energii, że JSW mogłaby wymagać dokapitalizowania w postaci nowej emisji akcji na przełomie roku, z prawem poboru dotychczasowych akcjonariuszy, Gawlik powiedział, że spółka stara się zbilansować głównie dzięki optymalizacji kosztów i sprzedaży wybranych aktywów. "Uważamy, że się zbilansujemy" - ocenił prezes, pytany o potencjalną emisję w przypadku, gdy pozyskany w drodze optymalizacji kapitał będzie niewystarczający. Nie skomentował potrzeby emisji.

Grupa kapitałowa JSW zamknęła ubiegły rok stratą netto w wysokości 3 mld 285,2 mln zł. Na wyniku zaciążyły głównie odpisy w wysokości ponad 3,2 mld zł związane z utratą wartości aktywów węglowych i koksowych. Spółka, która podjęła działania obniżające koszty i ograniczające wypływ gotówki, m.in. dzięki porozumieniu ze stroną społeczną, zawieszającym niektóre świadczenia, chce zaoszczędzić ok. 600-700 mln zł rocznie.

d2vhv8k

W 2015 r. kopalnie JSW wyprodukowały 16,3 mln ton węgla, w tym 11,2 mln ton koksowego i 5,2 mln ton węgla do celów energetycznych. Łączna sprzedaż węgla wyniosła 16,6 mln ton. Sprzedaż koksu zmniejszyła się o 3,5 proc., zaś jego produkcja była wyższa o 5,1 proc., osiągając poziom 4,2 mln ton. Średnio ceny koksu spadły o prawie 3 proc., co spowodowało zmniejszenie przychodów w tym segmencie o 12,5 proc.

d2vhv8k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vhv8k
d2vhv8k