Trwa ładowanie...

JSW pod presją sprzedających - komentarz po sesji

Wtorkową sesję zachodnioeuropejskie giełdy rozpoczęły od spadków. W poniedziałek ministrowie strefy euro nie osiągnęli porozumienia z Grecją dotyczącego przedłużenia programu pomocowego. Warszawski parkiet rozpoczął dzień lekko poniżej poniedziałkowych poziomów zamknięcia. Z upływem czasu indeksy odrobiły straty. Ostatecznie szeroki WIG zyskał symbolicznie 0,01 proc. a WIG 20 stracił 0,07 proc. Obroty na całym rynku osiągnęły wartość 692 mln zł.

Share
JSW pod presją sprzedających - komentarz po sesji
Źródło: Thinkstockphotos
dlvsti6

Wśród spółek o największej kapitalizacji wyróżniał się Synthos, który zyskiwał 2,51 proc. Zyskiwały na wartości akcje PGE (+1,98 proc.). Energetyczna spółka wymieniana jest jako kandydat do wypłacenia solidnej dywidendy w tym roku. Dodatkowo konsolidacja energetyki może przyczynić się do połączenia Polskiej Grupy Energetycznej z Energą. Societe Generale wydał rekomendację „trzymaj” dla KGHM z ceną docelową 123 zł. Konglomerat miedziowy był dzisiaj najchętniej handlowaną spółką na warszawskim parkiecie. Na zamknięciu za jedną akcję trzeba było zapłacić 115,50 zł.

Wysokie obroty obserwowaliśmy również na akcjach Orange Polska (-0,53 proc.). Goldman Sachs podwyższył we wtorek rekomendację dla telekomu do „neutralnie” ze „sprzedaj”. Powodów do zadowolenia nie mieli dzisiaj posiadacze akcji JSW (-4,08 proc.). Od poniedziałku górnicy wrócili do pracy. Spółka poinformowała iż obecnie wydobycie jest niższe i konieczne są dodatkowe prace zabezpieczające związane z wcześniejszym przestojem kopalni. Dodatkowo w zakładzie Knurów-Szczygłowice od kilku dni trwa akcja pożarowa. W wyniku zawartego porozumienia załoga JSW zobowiązała się jednak odpracować w wolne dni straty powstałe w wyniku strajku

dlvsti6

Wyróżniającymi się dzisiaj walorami na szerokim rynku były spółki ukraińskie Milkiland (+8,53 proc.) i Astarta (+5,64 proc.). W gronie spółek zyskujących na wartości znalazły się CCC (+3,31 proc.) i Midas (+4,84 proc.). Powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze akcji Qumak (-8,98 proc.). Zarząd województwa dolnośląskiego rozważa odstąpienie od umowy ze spółką za 66 mln zł.

Wtorkowa sesja potwierdziła trwający od dłuższego czasu bezruch na warszawskim parkiecie. Szeroki WIG znalazł się w połowie drogi między istotnymi poziomami z punktu widzenia analizy technicznej – 50 000 pkt i 55 900 pkt. Trudno przewidywać, aby w najbliższych dniach wykształcił się wyraźny trend na warszawskim parkiecie. W średnim terminie analitycy szansy dla giełdy wypatrują w dobrej sytuacji makro polskiej gospodarki. Dodatkowo niskie stopy procentowe powinny pozytywnie wpłynąć na wzrost apetytu na bardziej ryzykowne instrumenty finansowe. Trudno jednak wyobrazić sobie silne wzrosty na polskim parkiecie bez istotnego zaangażowania kapitału zagranicznego.

Grzegorz Skrzyczyński
Makler DM BZ WBK S.A.

dlvsti6

Podziel się opinią

Share
dlvsti6
dlvsti6