Trwa ładowanie...

Już 1,8 mln wniosków o 500 plus. Zostało mało czasu

Do końca sierpnia zostało mało czasu, a tylko złożenie wniosku o 500 plus do końca miesiąca daje gwarancję wypłaty świadczenia bez przestoju. Jak podaje ministerstwo rodziny, rodzice złożyli już 1,8 mln wniosków, w tym 504,4 tys. przez internet.

Już 1,8 mln wniosków o 500 plus. Zostało mało czasuŹródło: East News, fot: Reporter
dhfwilg
dhfwilg

Wcześniej minister Elżbieta Rafalska informowała, że wnioski na nowy okres świadczeniowy złożyło już ok. 67 proc. uprawnionych. Resort szacuje, że do końca sierpnia wniosek o 500 plus złoży 75-80 proc. uprawnionych.

Najwięcej wniosków - ponad 277 tys. wpłynęło w woj. mazowieckim; ponad 181 tys. złożono w Małopolsce, ponad 185 tys. - w Wielkopolsce, ponad 198 tys. - w woj. śląskim.

Zobacz teź: Rok programu Rodzina 500+. Jakie zmiany nas czekają?

Obecnie świadczenie wychowawcze pobiera 2,62 mln rodzin; programem objętych jest 3,99 mln dzieci (57 proc. wszystkich dzieci w Polsce). Najwięcej świadczeń trafia do dzieci w województwach: mazowieckim (575 tys.), śląskim (404 tys.) i wielkopolskim (396 tys.).

dhfwilg

Od 1 sierpnia można składać wnioski o 500 plus na nowy okres zasiłkowy - wydane wcześniej decyzje obowiązują do końca września.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia do końca października. Złożenie go we wrześniu oznacza, że świadczenie będzie wypłacone do końca listopada z wyrównaniem za październik; wniosek złożony w październiku to wypłata do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad.

Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Wniosek o świadczenie 500 plus należy składać każdego roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy - rozpoczął się wcześniej, 1 kwietnia 2016 r., kiedy program "Rodzina 500 plus" oficjalnie wystartował. Wydłużono go, by nie trzeba było składać wniosków dwukrotnie w ciągu tego samego roku.

dhfwilg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhfwilg