Trwa ładowanie...
dz8iuhs

Kaczyński: Zmiany dot. kredytów walutowych nie mogą rujnować systemu bankowego

Warszawa, 18.10.2016 (ISBnews) - Planowane zmiany prawne w kwestii kredytów hipotecznych w walutach obcych powinny doprowadzić do uchylenia nadużyć, ale w taki sposób, by nie groziło to zrujnowaniem czy rozbiciem systemu bankowego, uważa prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński.

Share
dz8iuhs

"Będziemy starać się znaleźć rozwiązanie najbardziej efektywne, dzieje się tu bardzo wiele nieszczęść. [?] Dobrze byłoby nadużycia uchylić, ale jednocześnie tak, by nie doprowadzić do zrujnowania i rozbicia systemu bankowego, bo istnieje takie niebezpieczeństwo i odpowiedzialna władza musi brać to pod uwagę" - powiedział Kaczyński podczas konferencji prasowej.

W czwartek po południu odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki. Kancelaria Prezydenta szacowała w sierpniu br., że koszty zwrotu spreadów wyniosą dla banków sięgną 3,6-4 mld zł, natomiast według przedstawionych ostatnio szacunków Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), łączne koszty dla 28 banków posiadających kredyty lub pożyczki objęte prezydenckim projektem ustawy o zwrocie spreadów mogą wynieść 9,3 mld zł.

W porządku obrad tego posiedzenia Sejmu znalazły się także punkty dotyczące pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o restrukturyzacji kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż waluta polska oraz o wprowadzeniu zakazu udzielania takich kredytów (uzasadniać będzie poseł Andrzej Maciejewski z Kukiz'15) oraz pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej (uzasadniać będzie Krystyna Skowrońska z Platformy Obywatelskiej).

(ISBnews)

dz8iuhs

Podziel się opinią

Share
dz8iuhs
dz8iuhs