Trwa ładowanie...
d3pl76n

Kandydat do RPP Gatnar przeciwny przyjęciu euro przez Polskę

Warszawa, 12.01.2016 (ISBnews) - Polska nie powinna wchodzić do strefy euro, chyba, że za jakiś czas sytuacja się poprawi na tyle, że przyjęcie wspólnej waluty będzie korzystne dla naszego kraju, uważa kandydat na członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) prof. Eugeniusz Gatnar, zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Share
d3pl76n

"Jestem przeciwnikiem wejścia Polski do strefy euro. Głównie ze względu na słabość tej strefy, która przeżywa poważne problemy. Poczekajmy - jeśli się zmieni i poprawi sytuacja, żeby warto było wejść do strefy. Powinniśmy jednak zapytać Polaków, czy chcemy wejść do strefy" - powiedział Gatnar podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

W jego opinii, jest wiele instrumentów, którymi może bank centralny stymulować gospodarkę np. poprzez rezerwę obowiązkową.

"Polskie przedsiębiorstwa są obecnie w dobrej kondycji. Jeżeli będzie jednak taka potrzeba, to bank centralny i RPP podejmie odpowiednie środki i kiedy wyczerpią się klasyczne instrumenty, to możemy zaczerpnąć przykłady z innych krajów" - dodał Gatnar.

W środę rozpocznie się ostatnie dwudniowe posiedzenie RPP w starym składzie, zaś kolejne posiedzenie, na którym mogą zapaść decyzje co do wysokości stóp procentowych planowane jest na 2-3 lutego. Wezmą w nim udział nowi członkowie Rady.

(ISBnews)

d3pl76n

Podziel się opinią

Share
d3pl76n
d3pl76n