Trwa ładowanie...

Kantor internetowy – jak to działa

Internetowa wymiana walut w ostatnich latach zyskuje na popularności. Coraz więcej firm, kredytobiorców oraz turystów decyduje się na zakup waluty online. Korzystanie z usług kantoru internetowego jest bardzo proste, a jedynym wymogiem jest posiadanie konta walutowego.

Kantor internetowy – jak to działaŹródło: iStock.com
d4jo3c9
d4jo3c9

Kantor internetowy – dlaczego warto

Ogromną przewagą kantoru internetowego nad tym stacjonarnym jest cena zakupu waluty. W sieci usługa ta jest znacznie tańsza z powodu niskiego spreadu, czyli różnicy między ceną kupna a sprzedaży waluty. W ofertach internetowych jest to z reguły nie więcej niż 1%. W kantorach stacjonarnych to około 1,5%, a w bankach 5-6%. Dlaczego online jest najtaniej? Główną przyczyną jest niski koszt prowadzenia działalności. Właściciel kantoru internetowego nie musi wynajmować lokalu oraz kupować niezbędnego wyposażenia. W internecie nie ma również problemu z przechowywaniem banknotów. Kolejnym atutem internetowej wymiany waluty jest łatwość w dostępie. W celu jej dokonania wystarczy nam urządzenie z dostępem do sieci i konto walutowe w dowolnym banku. Transakcja może się odbyć o dowolnej porze dnia lub nocy, z każdego miejsca na świecie. Sam proces zakupu jest bardzo prosty. Wystarczy założyć konto w wybranym kantorze, wybrać walutę, którą chcemy sprzedać/kupić, dokonać przelewu na wskazany nr konta i podać nr rachunku, na który chcemy otrzymać przelew zwrotny. Jeśli kantor posiada konto w tym samym banku co kupujący to wymiana zajmuje około 15 minut.

Do kogo skierowana jest oferta kantoru internetowego

Głównymi klientami kantoru internetowego są kredytobiorcy w obcej walucie. Dla nich zakup waluty w internecie to oszczędność rzędu nawet kilkuset złotych rocznie. Aby ułatwić im dokonywanie transakcji powstał system regularnej wymiany walut. Na kilka dni przed terminem spłaty raty kantor informuje o aktualnym kursie i o kwocie, jaką należy przelać, aby dokonać zakupu. Po zaksięgowaniu wpłaty kantor automatycznie przelewa określoną sumę na konto banku udzielającego kredytu. Kolejną grupą, która chętnie korzysta z usług e-kantorów są przedsiębiorcy prowadzący biznes międzynarodowy lub współpracujące z firmami zagranicznymi. Jeśli skala ich działalności jest wysoka mogą oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Klientami e-kantorów są również Polacy pracujący za granicą. Coraz częściej z usługi wymiany waluty online korzystają również turyści, którzy pragną zaoszczędzić na wymarzonych wakacjach.

Jak wybrać najlepszą ofertę kantoru internetowego

Podczas wyboru najlepszej oferty warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę zakupu czy sprzedaży waluty. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy dany kantor posiada konto w tym samym banku co my. Jest to ważne, ponieważ banki pośredniczące w przelewach mogą naliczać dodatkowe opłaty sięgające nawet kilkudziesięciu dolarów. W takiej sytuacji wydłuża się również czas dokonania transakcji. Niekiedy na realizację przelewu trzeba czekać dwa dni. Rachunki w tych samych bankach niwelują oba zagrożenia.

Bezpieczeństwo klientów kantoru internetowego

To pytanie zadaje sobie każdy klient e-kantoru. Firmy te nie są objęte kontrolą NBP, co wzbudza niepokój pośród wielu potencjalnych konsumentów. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, kantory internetowe zdobywają status Krajowej Instytucji Płatniczej, dzięki czemu podlegają ustawie o usługach płatniczych i nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

d4jo3c9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jo3c9