Kapica: w 2016 r. wstępnie wypełniona deklaracja dla emerytów i rencistów
Uruchomienie w 2016 r. systemu wstępnie wypełnionych deklaracji PIT-37 dla emerytów i rencistów, usługę sprawdzenia wiarygodności kontrahenta i udostępnienie MOPS-om informacji o dochodach ich podopiecznych- zapowiedział w środę wiceminister finansów Jacek Kapica.
W ocenie Kapicy wstępnie wypełnione deklaracje PIT-37 dla emerytów i rencistów będą ułatwianiem dla tych, którzy chcą wesprzeć organizacje pożytku publicznego.
"Jest duża grupa podatników, która będzie mogła z tego skorzystać szczególnie w sytuacji, kiedy będzie chciała przeznaczyć jeden procent podatku na organizacje pożytku publicznego" - podkreślił wiceszef MF na konferencji prasowej.
Obecnie najczęściej jest tak, że podatnicy rozliczani przez organ rentowy - jeśli chcą przekazać swój jeden procent - muszą sami wypełnić deklarację podatkową. Po zmianie będą musieli jedynie wpisać numer KRS wybranej organizacji do wstępnie wypełnionej deklaracji.
Ponadto Kapica zapowiedział, że w przyszłym tygodniu resort finansów uruchomi usługę udostępniania MOPS-om informacji o dochodach ich podopiecznych. Dzięki temu osoby, korzystające z pomocy społecznej, nie będą musiały chodzić do urzędów skarbowych po zaświadczenie o dochodach.
"Od 20 czerwca br. będzie można także elektroniczne sprawdzić kontrahenta, czy jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i czy można bezpiecznie dokonać z nim transakcji" - powiedział wiceszef MF.
Kapica poinformował też, że do końca maja wpłynęło ponad 35 mln wypełnionych elektronicznie e-deklaracji. Jak mówił, stanowi to ok. 54 proc. wszystkich składanych rocznie rozliczeń podatkowych, których jest około 65 mln. Jego zdaniem pokazuje to, że gospodarka i społeczeństwo są przygotowane do elektronicznych rozliczeń podatkowych.
Kapica z satysfakcją przyjął też dane, dotyczące rozliczeń przy użyciu elektronicznie wstępnie wypełnionego zeznania rocznego PIT-37. Usługa ta ruszyła w połowie marca br. Do maja br. skorzystało z niej 102 tys. podatników. Podczas gdy w 2008 roku przez cały kanał elektronicznych rozliczeń przepłynęło 103 tys. dokumentów. "To pokazuje potencjał, jaki jest przed tego rodzaju narzędziem" - podkreślił Kapica.