Trwa ładowanie...
d49rng9

Karpiński: są przesłanki do obniżki cen gazu w najbliższym półroczu

Są przesłanki na rynku do tego, by spodziewać się obniżenia cen gazu w najbliższym półroczu - powiedział we wtorek dziennikarzom szef resortu skarbu Włodzimierz Karpiński.

Share
d49rng9

PGNiG poinformowało w ub. tygodniu, że skierowało do Gazpromu wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Przedmiotem sporu jest zmiana warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z września 1996 r.

PGNiG od listopada ub. roku prowadziło renegocjacje umowy z Gazpromem w ramach tzw. okna negocjacyjnego. Jego termin został uzgodniony dwa lata temu, kiedy to PGNiG i Gazprom podpisały aneks do kontraktu jamalskiego. Okno otwarte było przez pół roku. Wcześniej prezes PGNiG Mariusz Zawisza informował, że spółka - zgodnie z kontraktem - uzyskała "zdolność arbitrażową".

Przez pół roku polska spółka próbowała przekonać rosyjskiego dostawcę do zmiany niekorzystnych dla siebie zapisów kontraktu. Chodziło przede wszystkim o cenę; Polska płaci za rosyjski gaz więcej, niż inni europejscy odbiorcy.

Spółka uzyskała podstawy do rozpoczęcia postępowania arbitrażowego na początku maja.

PGNiG poinformował, że przekazanie sporu do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów na poziomie handlowym i polubownego porozumienia z dostawcą. Spółka tłumaczy, że działania podejmowane przez PGNiG mają na celu dostosowanie kontraktu do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego.

d49rng9

Podziel się opinią

Share
d49rng9
d49rng9