Trwa ładowanie...

Kasjer potrzebny od zaraz. Sprawdź zarobki i perspektywy rozwoju

Kasjerzy to często pierwsza linia kontaktu klienta z marką handlową. Zapotrzebowanie na kadry w handlu i sprzedaży jest większe, niż w jakiejkolwiek innej specjalizacji w Polsce. W III kwartale 2018 handlowcy i sprzedawcy stanowili ponad 29 proc. wszystkich rekrutowanych na Pracuj.pl.

Kasjer potrzebny od zaraz. Sprawdź zarobki i perspektywy rozwojuŹródło: 123RF
d2ov3pr
d2ov3pr

Według danych Bisnode Polska, w kraju działa obecnie 260 tysięcy sklepów o bardzo wielu różnych specjalizacjach – w których potrzeba kompetentnych i sprawnych pracowników. W tym coraz częściej kasjerów, którzy będą sumiennie wykonywać swoje obowiązki.

Według danych ekspertów serwisu zarobki.pracuj.pl, zdecydowana większość kasjerów wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę - 85 proc. ankietowanych. Więcej, niż co trzeci z nich (36 poc.) deklaruje, że co miesiąc otrzymuje premie za osiągane wyniki.

pracuj.pl
Źródło: pracuj.pl

Zespoły kasjerów w Polsce są silnie sfeminizowane. Jak podają eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl, 8 na 10 kasjerów to kobiety. Co ciekawe, panie dominują także wśród kierowników sklepów spożywczych (61 proc.) oraz ich zastępców (66 proc.).

pracuj.pl
Źródło: pracuj.pl

Na jakiej wysokości pensje mogą liczyć kasjerzy? Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie to 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto. Dla porównania, przeciętna pensja sprzedawcy w branży motoryzacyjnej to 3100 zł netto, a kierownika sklepu spożywczego - 4600 zł netto.

d2ov3pr

Kasjerzy coraz częściej otrzymują benefity pozapłacowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są bony towarowe (38 proc.). Według wypowiedzi pracowników, firmy nieco rzadziej decydują się na świadczenia socjalne (28 proc.), ubezpieczenia na życie (25 proc.).

Co zwiększa szanse kasjera na awans i podwyżkę?

• LOKALIZACJA I SKALA: Wyższe zarobki oferują sklepy w największych miastach i najsilniej rozwiniętych regionach oraz duże sieci handlowe.
• STAŻ PRACY: Ze względu na dużą rotację na stanowiskach kasjerów, atutem pracownika jest staż przekraczający 2-3 lata w jednym miejscu.
• SPECJALIZACJA: Wyższe wynagrodzenia oferują kasjerom np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD.

Jak podkreślają eksperci Pracuj.pl, osoby chcące związać swoją przyszłość z branżą handlu B2C powinny zwracać uwagę nie tylko na pensje, ale też skalę danej firmy, jej podejście do rozwoju pracowników.

Jakie są oczekiwania pracowników?

Kasjerzy to jedna z najbardziej charakterystycznych grup pracowników fizycznych. Jak wykazał raport Pracuj.pl, oczekują oni stabilnych i jasnych zasad zatrudnienia. Chcą wygodnej i szybkiej rekrutacji, uczciwych relacji z szefami oraz zdrowego środowiska pracy.

pracuj.pl
Źródło: pracuj.pl

Jak pokazał raport Pracuj.pl "Na tropie dobrej pracy", pracownicy fizyczni zwracają przede wszystkim uwagę na wysokość wynagrodzenia. Tylko 35 proc. badanych chciałoby zmienić stanowisko na wyższe, ale już 77 proc. zmieniłoby pracę, jeśli w nowym miejscu otrzymaliby wyższe wynagrodzenie.

d2ov3pr

Komentarz ekspertki: Kinga Jagiełło - Kulesza, Jeronimo Martins

Stanowisko kasjera może być zarówno zajęciem tymczasowym, jak i stanowić krok w karierze. Zależy to od celów i potrzeb osoby decydującej się na pracę. Jak wygląda ścieżka rozwoju pracownika od kasjera do menedżera? W naszej organizacji 90 procent menedżerów objęło te stanowiska w drodze awansu wewnętrznego. Jeśli poszukiwany jest na przykład zastępca kierownika sklepu, to ogłaszany jest nabór, każdy pracownik ma wgląd w ofertę, która jest publikowana na firmowym portalu. Kompetencje i kwalifikacje są sprawdzane podczas rozmów z kierownikiem oraz specjalistą ds. HR

źródło: pracuj.pl

Zobacz także: Wiedzą o tobie wszystko. Jak sklepy śledzą smartfony klientów?

d2ov3pr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ov3pr