Katowice/ Sektor usług dla biznesu powinien nadal rosnąć
W ciągu ostatniego roku sektor usług dla biznesu w Katowicach i aglomeracji katowickiej wzrósł o ok. 20 proc. - obecnie zatrudnia 15 tys. osób. Plany firm powinny przełożyć się na utrzymanie tego tempa i wzrost zatrudnienia w branży do 17,5 tys. osób na koniec 2015 r.
12.11.2014 12:10
To niektóre wnioski z raportu "Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Aglomeracji Katowickiej", który dla katowickiego magistratu przygotował ABSL (Association of Business Service Leaders - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych).
Z opracowania wynika, że Katowice i otaczająca je aglomeracja znajdują się w szóstce liderów usług dla biznesu w Polsce. Chodzi m.in. o centra informatyczne, finansowo-księgowe, badawczo-rozwojowe, centra usług wspólnych czy telefoniczne biura obsługi klienta.
Łącznie w aglomeracji działa już 64 centrów usług należących do 57 inwestorów z 10 państw. Są to głównie firmy ze Stanów Zjednoczonych (15) i przedsiębiorstwa polskie (14), a także korporacje z Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Indii i Kanady. Główną specjalizacją w regionie jest obsługa procesów IT (pracuje przy niej jedna trzecia wszystkich zatrudnionych w sektorze).
"Biorąc pod uwagę plany rozwojowe firm można zakładać, że do końca 2015 r. zatrudnienie w branży osiągnie 17,5 tys. osób, czyli podwoi się w porównaniu do stanu z 2012 r. Ponadto do tej wartości należy dodać kolejne nowe miejsca pracy stworzone przez podmioty, które nie ogłosiły jeszcze swoich inwestycji" - ocenił autor raportu, analityk ABSL, Janusz Górecki.
Spośród 64 centrów działających już w aglomeracji, 45 mieści się w samych Katowicach, zatrudniając ok. dwóch trzecich wszystkich pracowników branży w regionie. Według prezydenta Katowic Piotra Uszoka (który w najbliższych wyborach nie będzie starał się już o kolejną kadencję) przyciąganie inwestorów - również z sektora nowoczesnych usług biznesowych - było jednym z priorytetów miasta przez ostatnich osiem lat.
"Mam nadzieję, że mój następca będzie kontynuować te działania i szybko się nie zniechęci. Przyciąganie firm z sektora usług do miasta poprzemysłowego, takiego jak Katowice, nie jest tak łatwe, jak wielu się to wydaje. Jednak warto się starać - firmy te tworzą dobrze płatne miejsca pracy i przyczyniają się do zmiany struktury gospodarczej miasta i aglomeracji" - ocenił Uszok.
Przedstawiciele ABSL akcentują, że do przyciągania inwestorów branży do Katowic przyczynia się m.in. działający w tamtejszym magistracie system obsługi inwestorów i późniejszej współpracy z nimi. "W przypadku IBM współpraca, jaką nawiązaliśmy, należy do modelowych" - oceniła Jolanta Jaworska, wiceprezes ABSL i dyrektor programów publicznych IBM na Polskę i kraje bałtyckie. Wiosną br. IBM otworzył w Katowicach swój biurowiec, obecnie zatrudnia tam kilkaset osób.
Z raportu wynika, że na atrakcyjność inwestycyjną aglomeracji katowickiej wpływa też m.in. dostęp do kadr. W tamtejszych szkołach wyższych kształci się ponad 107 tys. studentów, a co roku na rynek pracy wchodzi ok. 32 tys. absolwentów - wielu z bardzo dobrą znajomością języków obcych.
Zaletą regionu jest też dostęp do nowoczesnych powierzchni biurowej. Katowice to obecnie piąty rynek biurowy w Polsce, z powierzchnią ok. 337 tys. m kw. (32 proc. z wynajętej powierzchni zajmuje właśnie sektor nowoczesnych usług biznesowych). W trakcie budowy są kolejne biurowce o powierzchni 54,3 tys. m kw.
Według Góreckiego o dynamice rozwoju sektora usług biznesowych w aglomeracji świadczy m.in. to, że centra usług, które rozpoczęły tam działalność od 2012 r. wygenerowały już 15 proc. ogólnego zatrudnienia. "Można zakładać, że pod koniec 2015 r. ich udział zwiększy się do ok. 20 proc." - ocenił analityk. W sumie do końca 2015 r. powinno w nich powstać około tysiąca nowych miejsc pracy, z czego dominująca większość - w Katowicach.
W Katowicach i okolicznych miastach swoje centra ulokowali dotąd m.in. ArcelorMittal, Bombardier, Capgemini, Ericsson, HireRight, IBM, ING, Kroll Ontrack, Mentor Graphics, OEX, Oracle, Perform Media, PwC, Rockwell Automation, Sii, Steria, Teleperformance, Unilever czy Wipro.