Trwa ładowanie...
dgp0t34
25-02-2016 14:35

Katowice/ W biurowcach Silesia Business Park docelowo 5 tys. miejsc pracy

Docelowo blisko 5 tys. miejsc pracy ma powstać w czterech bliźniaczych biurowcach Silesia Business Park w Katowicach. W otwartym oficjalnie w czwartek drugim z budynków kompleksu ma pracować ok. 1,2 tys. osób.

Share
dgp0t34

Głównym najemcą zbudowanego przez firmę deweloperską Skanska Property Poland budynku B kompleksu została firma Capgemini Polska. To część międzynarodowej grupy Capgemini, oferującej usługi konsultingowe, technologiczne i outsourcingowe. Grupa ta jest obecna w Katowicach od 20 lat, zatrudnia tam obecnie ponad 1,5 tys. pracowników (w całej Polsce ponad 7 tys.).

Jak poinformował w czwartek dyrektor Infrastructure Services Eastern Europe w Capgemini Marcin Nowak, do swojej nowej, drugiej siedziby w Katowicach firma zamierza wprowadzić jeszcze w tym roku. ok. tysiąca pracowników. Prezes Skanska Property Poland Katarzyna Zawodna przekazała, że w całym obiekcie B będzie pracowało ok. 1,2 tys. osób.

Silesia Business Park powstaje przy ulicy Chorzowskiej - jednej z głównych arterii Katowic i całej konurbacji katowickiej. Największą część budynku A zajęła międzynarodowa firma doradcza PwC - 6,8 tys. m kw. W gronie jego najemców znalazły się również kancelaria prawnicza Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, lokalne oddziały Skanska oraz Centrum Medyczne Enel-Med.

Dwa pierwsze budynki kompleksu Skanska Property Poland sprzedała w ub. roku funduszowi zarządzanemu przez szwedzkiego inwestora Niam. Prezes Skanska SA Krzysztof Andrulewicz wyjaśnił w czwartek, że to zgodne z przyjętym modelem biznesowym firmy. "Budujemy te budynki ze swoich własnych pieniędzy, realizujemy, szukamy najemców, a potem sprzedajemy. Dlatego jesteśmy również najemcą w budynku A" - zaznaczył.

dgp0t34

Zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Medusa budynki Silesia Business Park mają od poziomu garaży 52 metry wysokości. Ich lśniące, charakterystyczne elewacje, nazwane "tiramisu", składają się z 26 szklano-aluminiowych pasów - czarnych, złotych i białych. Do budowy każdego obiektu wykorzystywanych jest ponad 700 ton stali zbrojeniowej i 4,5 tys. m sześc. betonu.

Każdy z budynków Silesia Business Park przewiduje 12 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni na 12 kondygnacjach naziemnych. Wszystkie będą miały łącznie 48,7 tys. m kw. powierzchni biurowej i usługowej. Kompleks ma posiadać 600 miejsc parkingowych na i pod ziemią oraz parkingi dla rowerów i punkty do ładowania aut elektrycznych.

Obecnie dobiegają prace w drugim, niemal gotowym już obiekcie B Silesia Business Parku, powstaje też kolejny - C, który ma być gotowy w trzecim kwartale br. Pytana o perspektywy powstania budynku D kompleksu prezes Skanska Property Poland powiedziała, że jego realizacja znajduje się obecnie na etapie prac ziemnych.

"Trwają już prace w części podziemnej. Będziemy kontynuować ten projekt w zależności od postępu najmu" - uściśliła Zawodna.

dgp0t34

Prezes Skanska SA był też w czwartek pytany przez dziennikarzy o inny zapowiadany wcześniej przez firmę podobny projekt biurowy - przy katowickiej Al. Roździeńskiego. Przedsięwzięcia te nie są realizowane razem. "W tej chwili robimy fazę C budynków Silesia Business Park, potem będzie faza D. Jeżeli będzie zainteresowanie najemców tymi budynkami, na pewno będziemy rozważali uruchomienie również tych kolejnych inwestycji" - zasygnalizował Andrulewicz.

Projekt Silesia Business Park powstał w śląskiej pracowni architektonicznej Medusa Group. Generalnym wykonawcą jest Skanska SA, a za komercjalizację powierzchni odpowiada Skanska Property Poland, która działa od 1997 r.

dgp0t34
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgp0t34
dgp0t34