Katowice/ Wstrzymane dostawy ciepłej wody - efekt konfliktu dostawcy ze spółdzielnią (aktl.)

#
dochodzi stanowisko Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej
#

06.07.2015 11:25

06.07. Katowice (PAP) - Spółka Tauron Ciepło wstrzymała w poniedziałek dostawę ciepłej wody do budynków zarządzanych przez Katowicką Spółdzielnię Mieszkaniową (KSM) - podała rzeczniczka spółki Małgorzata Kuś.

To konsekwencja sporów Tauronu Ciepło i Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W połowie czerwca ciepłownicza spółka zagroziła, że jeśli do końca miesiąca spółdzielnia nie ureguluje zaległości, kilkanaście tysięcy mieszkań i innych lokali w Katowicach może wkrótce zostać pozbawionych dostaw ciepłej wody. Spółdzielnia uznaje, że nie ma długów wobec Tauronu Ciepło, domaga się natychmiastowego wznowienia dostaw.

Ciepła woda przestała płynąć o godz. 5 rano w kranach mieszkańców budynków przy ulicy Markiefki. "Bardzo przepraszamy mieszkańców, ale musieliśmy podjąć taką decyzję. Postępowanie zarządu spółdzielni nie pozostawiło nam wyboru" - powiedziała rzeczniczka prasowa Tauron Ciepło Małgorzata Kuś.

"Długo szukaliśmy rozwiązania minimalizującego konsekwencje dla mieszkańców, ale równocześnie wywierającego presję na zarząd spółdzielni. Dlatego zdecydowaliśmy o wstrzymaniu ciepła najpierw tylko do jednego kompleksu budynków" - dodała.

Według spółki, zaległości spółdzielni wobec niej sięgają blisko 25 mln zł, a odsetki ustawowe od tej kwoty - prawie 7 mln zł.

Rzeczniczka prasowa KSM Anna Duch poinformowała w poniedziałek PAP, że jeszcze tego dnia do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki trafi wniosek o nakazanie wznowienia dostaw ciepła. Spółdzielnia ma nadzieję na szybką decyzję urzędu w tej sprawie.

"Uważamy, że spółka Tauron wykorzystując swoją pozycję monopolisty wywiera na nas niedopuszczalną presję. Spory o wierzytelności nie mogą być podstawą procedury wyłączeniowej, inaczej odbiorca nie mogły się nigdy procesować z dostawcą" - powiedziała PAP.

Konflikt sięga 2012 r., kiedy to Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa przystąpiła do egzekucji należności za grunt i obiekty, z których korzysta dostawca ciepła - to 7 hektarów gruntów i ponad 60 lokali, w których znajdują się urządzenia. Kiedy dostawca nie chciał płacić, spółdzielnia potrąciła to z kwot, jakie płaciła Tauronowi za dostawy. Sprawa jest przedmiotem sporu toczącego się przed Sądem Okręgowym w Katowicach.

W skład Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej wchodzi blisko 19 tys. mieszkań, 28 pawilonów handlowych i ponad tysiąc garaży, a jej obszar przekracza 100 hektarów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)