Trwa ładowanie...
d3rgvtg
prezes

Kazimierz Grzechnik nowym prezesem PKW z grupy Tauron

Dotychczasowy dyrektor kopalni Brzeszcze Kazimierz Grzechnik został w poniedziałek nowym prezesem należącego do grupy energetycznej Tauron Południowego Koncernu Węglowego. Poprzedni prezes Andrzej Szymkiewicz w lutym zrezygnował ze stanowiska.

Share
d3rgvtg

O poniedziałkowej decyzji rady nadzorczej koncernu poinformowała PAP Beata Wróbel z PKW. Rada zdecydowała również o powołaniu Wojciecha Rorota na stanowisko wiceprezesa i dyrektora spółki do spraw handlowych.

Postępowanie kwalifikacyjne na oba stanowiska zostało ogłoszone 2 marca br. W zarządzie PKW pozostają także dotychczasowi wiceprezesi: ds. technicznych Jerzy Wróbel oraz ds. ekonomiczno-finansowych Teresa Rajca-Bisztyga.

50-letni Kazimierz Grzechnik był dotąd dyrektorem należącej do Kompanii Węglowej kopalni Brzeszcze w małopolskich Brzeszczach. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach; wcześniej pracował m.in. w kopalniach Czeczott i Piast. Kopalnią Brzeszcze kierował od blisko czterech lat.

d3rgvtg

Południowy Koncern Węglowy to wydobywcza część giełdowej grupy Tauron. Grupa ma większościowy udział w koncernie; mniejsza część akcji i głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy należy do Kompanii Węglowej, która niegdyś wniosła do spółki dwie swoje kopalnie.

Koncern tworzą zakłady górnicze Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu (Małopolska). 1 lipca 2005 r. kopalnie połączono w Południowy Koncern Węglowy. Jego roczne wydobycie (ok. 4,5-5,5 mln ton) to ok. 5-7,5 proc. krajowej produkcji węgla. Firma ma ok. 20 proc. krajowych zasobów tego surowca. Żywotność kopalń PKW szacowana jest na kilkadziesiąt lat.

d3rgvtg

Podziel się opinią

Share
d3rgvtg
d3rgvtg