KDPW_CCP dla rynku derywatów OTC nawet w przyszłym roku, inauguracja CCP 1 lipca

27.06. Warszawa (PAP) - KDPW chce, aby nowa izba rozliczeniowa CCP była dostępna dla rynku derywatów OTC w przyszłym roku. Zmieni się również wysokość wpłat dodatkowych od...

27.06. Warszawa (PAP) - KDPW chce, aby nowa izba rozliczeniowa CCP była dostępna dla rynku derywatów OTC w przyszłym roku. Zmieni się również wysokość wpłat dodatkowych od uczestników rynku. 1 lipca rozpocznie działalność izba rozliczeniowa KDPW_CCP - poinformowała na konferencji prasowej prezes KDPW Iwona Sroka.

"Mam nadzieję, że będziemy mogli zainaugurować CCP także dla rynku derywatów OTC w przyszłym roku" - powiedziała na konferencji Sroka.

"Już w 2010 roku wpłaty dodatkowe od uczestników rynku zostały ograniczone do 110 proc. ich wpłaty podstawowej. Celem pełniejszego dostosowania do regulacji europejskich są prowadzone analizy, które pozwolą ustalić strukturę systemu gwarantowania rozliczeń oraz wymaganą wysokość poszczególnych jego elementów na adekwatnym poziomie" - dodała.

1 lipca 2011 ruszy nowa izba rozliczeniowa KDPW_CCP wydzielona z KDPW, która przejmie zadania dotyczące rozliczeń transakcji zawieranych na rynku regulowanym i w alternatywnym systemie obrotu oraz prowadzenia systemu zabezpieczania płynności rozliczeń.

W strukturach KDPW pozostają zadania z zakresu rozrachunku transakcji oraz centralnego depozytu papierów wartościowych.

"Wyodrębnienie CCP jest zgodne z międzynarodowymi standardami. W CEE takie rozwiązanie wprowadzone zostało już w Wiedniu i Budapeszcie. Obserwujemy najlepsze europejskie wzorce, aby u nas stworzyć jak najnowocześniejsze rozwiązania" - powiedziała Iwona Sroka.

Obecnie KDPW_CCP została wyposażona w kapitał zakładowy w wysokości 100 mln zł. KDPW poinformowała, że kwota ta będzie zwiększana wraz z rozpoczęciem obsługi rynku bankowego oraz ogólnym rozwojem rynku kapitałowego w Polsce.

"Kwota 100 mln zł została oszacowana na bazie analizy ryzyka i przeprowadzonych stress-testów. Nie ukrywamy, że będzie zwiększana wraz z rozwojem usług dla rynku bankowego i rozwojem rynku kapitałowego" - poinformowała Iwona Sroka.

Zgodnie z regulaminem rozliczeń transakcji, CCP wstępuje jako strona transakcji w momencie niewywiązania się ze zobowiązania przez jedną ze stron transakcji. Ogranicza ryzyko kontrpartnerów poprzez gwarantowanie transakcji przyjętych do rozliczenia własnym kapitałem.

"Obecnie CCP nie jest stroną transakcji od jej zawarcia, ale wstępuje dopiero w momencie defaultu. Zmiany w prawie, które muszą zostać przeprowadzone, pozwolą, aby izba mogła być od początku stroną transakcji na zasadzie +open offer+. Liczymy, że w przyszłym roku uda się je wprowadzić, ale zależy to od przekonania rządu, parlamentarzystów i UKNF" - powiedział PAP prezes Sławomir Panasiuk.

KDPW planuje stopniowy rozwój nowej izby, m.in. poprzez projekty prorozwojowe jak: netting w papierach wartościowych, rozwój usług oferowanych przez GIR KDPW, rozliczanie i gwarantowanie rynkowych pożyczek papierów wartościowych, mechanizm "hold-release", rozliczenia częściowe, przygotowanie do rozliczeń transakcji zawieranych w nowym systemie giełdowym UTP.

"W ciągu najbliższych 2-3 lat planujemy realizację projektów, które pozwolą nam stać się podmiotem wysoko ocenianym na europejskim rynku CCP" - powiedziała Sroka.

Z raportu zaprezentowanego przez KDPW wynika, że wydzielenie CCP spowoduje ograniczenie ryzyka poprzez gwarantowanie transakcji własnym kapitałem, zwiększenie katalogu podmiotów uprawnionych do pełnienia roli uczestników rozliczających, poprawę postrzegania infrastruktury polskiego rynku kapitałowego przez polskie i zagraniczne instytucje finansowe oraz podjęcie współpracy z zagranicznymi CCP oraz centralnymi depozytami.

Wydzielenie z KDPW izby rozliczeniowej jest efektem przyjętej pod koniec 2009 strategii KDPW na 2010-2013. Izba wypełnia międzynarodowe standardy zarządzania ryzykiem w oparciu o metodologię SPAN.

KDPW_CCP jest spółką akcyjną, w której 100 proc. akcji należy do KDPW. Prezesem zarządu jest dr Iwona Sroka, prezes KDPW. (PAP)

ksz/ asa/

Źródło artykułu:PAP
ccpgiełdaspółka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)