KE alarmuje: pogłębia się kryzys socjalny w UE

W UE pogłębia się kryzys socjalny, będący negatywną konsekwencją cięć budżetowych i podwyżek podatków, a w wielu krajach członkowskich nie ma widoków na poprawę sytuacji - alarmuje we wtorek Komisja Europejska.

Według KE w ostatnim kwartale zeszłego roku odnotowano spadek zatrudnienia i dalszy wzrost bezrobocia. - Sytuacja finansowa gospodarstw domowych jest nadal poważna - oceniła Komisja w kwartalnym przeglądzie zatrudnienia i sytuacji społecznej.

W styczniu 2013 r. bezrobocie nadal rosło; bez pracy było 26,2 mln mieszkańców UE (10,8 proc.), w tym 19 mln w strefie euro (11,9 proc.). Różnica stopy bezrobocia pomiędzy północną a południem strefy euro wynosiła aż 10 punktów procentowych. Poziom produktu krajowego brutto w UE zmniejszył się w czwartym kwartale 2012 r. o 0,5 proc., co stanowi największy regres od początku 2009 r. Ogólny wskaźnik zatrudnienia w UE obniżył się w 2012 r. o 0,4 proc., a pozytywne zmiany nastąpiły jedynie w zakresie pracy w niepełnym wymiarze godzin. W samym czwartym kwartale 2012 r. wskaźnik pracy w niepełnym wymiarze zmniejszył się o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

KE zwraca uwagę, że wydatki socjalne państw członkowskich spadły bardziej niż w trakcie poprzednich recesji, co wynikało z wyjątkowej potrzeby konsolidacji finansów publicznych w czasie kryzysu euro.

Według Komisji kolejny rekord bije poziom bezrobocia wśród osób młodych, który w styczniu osiągnął 23,6 proc. Wydłuża się też średni okres, w którym młodzi ludzie pozostają bez pracy. Zgodnie z danymi za trzeci kwartał 2013 roku 7,1 proc. aktywnych zawodowo młodych osób nie miało pracy przez ponad rok.

Kryzys socjalny wpływa na zmniejszenie imigracji spoza UE, a także na obniżenie wskaźnika dzietności. Od 2009 r. współczynnik ten przestał wzrastać i ustabilizował się na poziomie tuż poniżej 1,6 dziecka na kobietę w 27 państwach UE. Jednocześnie średnia długość życia stale się wydłuża i wynosi obecnie 77,4 lat dla mężczyzn i 83,1 lat dla kobiet - informuje KE.

- Kryzys społeczny w Europie pogłębia się, a w wielu państwach członkowskich nie widać wyraźnych oznak poprawy. Bardzo często kryzys najbardziej dotyka najbiedniejszych - ostrzegł unijny komisarz ds. zatrudnienia i polityki społecznej Laszlo Andor. Wezwał rządy do inwestowania w społeczeństwo, aby dać obywatelom prawdziwą szansę na godny poziom życia". Zdaniem Andora potrzebna jest też większa solidarność - zarówno w ramach państw, jak i pomiędzy nimi. - Jedynie razem możemy przezwyciężyć ten kryzys - oświadczył komisarz.

Z Brukseli Anna Widzyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)