Trwa ładowanie...

KE chce zakazu klonowania zwierząt hodowlanych w UE

Komisja Europejska zaproponowała w środę przepisy zakazujące klonowania zwierząt hodowanych na potrzeby rolnictwa w UE. Ma być też zakazany import klonowanych zwierząt oraz obrót mięsem i mlekiem uzyskanym z klonowanych zwierząt.

KE chce zakazu klonowania zwierząt hodowlanych w UEŹródło: AFP, fot: ELVIS BARUKCIC
d2josgn
d2josgn

- Jedna z dyrektyw zabroni w UE użycia technik klonowania zwierząt hodowlanych i proponuje też zakaz importu do UE zwierząt klonowanych (...) Druga dyrektywa zabrania wprowadzania do obrotu żywności (mięsa i mleka) w UE, która pochodzi z klonowanych zwierząt - wyjaśnił podczas konferencji prasowej komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg.

Komisja Europejska chce zabronić klonowania zwierząt w UE na potrzeby rolnictwa. Nie będzie też importu klonowanych zwierząt, "dopóki istnieją wątpliwości co do dobrostanu zwierząt".

Nie będzie jednak zabronione klonowanie do takich celów, jak badania naukowe, zachowanie rzadkich ras lub zagrożonych gatunków czy też do produkcji produktów leczniczych i wyrobów medycznych przy użyciu zwierząt, o ile będzie można uzasadnić zastosowanie takiej techniki.

Proponowany przez KE zakaz importu nie obejmuje jednak potomstwa klonowanych zwierząt, nie przewiduje też oznaczania mięsa z nich pochodzącego, jak chciał Parlament Europejski. Europosłowie wskazują, że klonowanych zwierząt nie używa się do produkcji mięsa, bo to byłoby zbyt kosztowne, ale właśnie do reprodukcji i dopiero mięso z tych ostatnich się sprzedaje.

Z Brukseli Julita Żylińska

d2josgn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2josgn