Trwa ładowanie...
d3c941x

KE gotowa razem z MFW do wsparcia makrofinansowego dla Ukrainy - Rehn

25.02. Warszawa (PAP) - KE jest gotowa, razem z MFW, udzielić wsparcia makrofinansowego dla Ukrainy, jak tylko kraj ustabilizuje się politycznie - poinformował we wtorek Olli Rehn,...

Share
d3c941x

25.02. Warszawa (PAP) - KE jest gotowa, razem z MFW, udzielić wsparcia makrofinansowego dla Ukrainy, jak tylko kraj ustabilizuje się politycznie - poinformował we wtorek Olli Rehn, wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. gospodarczo-walutowych. Dodał, że możliwe jest wsparcie za pośrednictwem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

"Sytuacja na Ukrainie jest bardzo złożona, nasz priorytet to ustabilizowanie polityczne i następnie ekonomiczne Ukrainy. Jeśli chodzi o pomoc gospodarczą, KE jest gotowa do udzielenia pomocy, kiedy tylko polityczne rozwiązania wejdą w życie i będzie działał nowy rząd" - powiedział Rehn na konferencji prasowej w Strasburgu.

"Ukraina będzie potrzebowała wsparcia w perspektywie średnio i długoterminowej. Jesteśmy gotowi do makrofinansowego wsparcia we współpracy z MFW. Wypracujemy wspólny kodeks postępowania. (...) Rozważamy wsparcia przez EBI i inne instytucje, które mogłoby być szybko uruchomione" - dodał.

d3c941x

Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski poinformował we wtorek, że Unia Europejska może udzielić Ukrainie doraźnej pomocy w wysokości 1 mld euro, ale pod warunkiem uzgodnienia przez ten kraj programu reform z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, pierwsze raty wsparcia mogłyby popłynąć do Kijowa już w marcu.

Według niego w następnej kolejności Ukraina może otrzymać międzynarodowe wsparcie, jakiego mogą udzielić państwa i instytucje finansowe. 1 kwietnia ma odbyć się spotkanie UE z wszystkimi instytucjami finansowymi, na którym tematem będzie także pomoc dla Ukrainy - poinformował komisarz.

W ocenie ekspertów kraj ten może liczyć na razie na około 20 mld dolarów międzynarodowej pomocy, z czego 15 mld stanowić będzie pożyczka z MFW. (PAP)

bg/ jtt/

d3c941x

Podziel się opinią

Share
d3c941x
d3c941x