Trwa ładowanie...

KE liczy, że Rosja powstrzyma się od odwetu na Ukrainie za umowę z UE

UE ma nadzieję, że Rosja powstrzyma się od handlowych środków odwetowych wobec Ukrainy w związku z podpisaniem w piątek umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą. UE uzna takie środki za całkowicie nieuzasadnione - zapowiedział rzecznik KE ds. handlu.

KE liczy, że Rosja powstrzyma się od odwetu na Ukrainie za umowę z UEŹródło: AFP, fot: YURI KADOBNOV
d1oesey
d1oesey

UE i Ukraina podpisały w piątek umowę o wolnym handlu (Deep and Comprehensive Free Trade Agreement - DCFTA), która jest częścią umowy stowarzyszeniowej. DCFTA oferuje Ukrainie otwarcie unijnego rynku poprzez stopniowe znoszenie ceł i kwot oraz poprzez harmonizację z UE prawa i norm w różnych sektorach.

W informacji przesłanej w piątek dziennikarzom w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. handlu John Clancy poinformował, że w czwartek spotkali się rosyjscy i unijni eksperci, by przygotować przewidziane na lipiec trójstronne rozmowy polityczne między UE, Rosją i Ukrainą o konsekwencjach wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Konsultacje mają służyć rozwianiu obaw Moskwy, która uważa, że stowarzyszenie między Unią a Ukrainą zaszkodzi rosyjskim interesom gospodarczym.

Jak wskazał Clancy, UE "raz jeszcze uważnie wysłuchała obaw w sprawie potencjalnego wpływu gospodarczego DCFTA pomiędzy UE a Ukrainą na rosyjską gospodarkę". Wskazał, że dyskusja ponownie wykazała, że umowa o wolnym handlu między Ukrainą a UE jest "kompatybilna" ze strefą wolnego handlu w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw, której członkami są Ukraina i Rosja.

- Rosja po raz kolejny wskazuje, że negatywne oddziaływanie będzie wynikać między innymi z przyjęcia przez Ukrainę unijnego systemu regulacji dotyczących subsydiów i ochrony konkurencji - napisał Clancy. Rosja ma wskazywać, że wzrost konkurencji zakwestionuje istnienie rosyjskich monopolistów, a rezygnacja z państwowych dotacji uczyniłaby rosyjskie inwestycje na Ukrainie nieopłacalnymi.

d1oesey

Według rzecznika uwidacznia to "głębokie różnice" w perspektywie gospodarczej między UE a Rosją. Jednak jego zdaniem to właśnie konkurencyjny system pozwoli Ukrainie wejść na ścieżkę wzrostu, modernizacji i rozwoju, z czego ostatecznie skorzysta wielu rosyjskich inwestorów działających na Ukrainie.

Wcześniej unijne źródła wskazywały, że rosyjskie firmy działające na ukraińskim rynku skorzystają też z niższych unijnych ceł.

- W związku z tym UE wyraziła się jasno, że wszelkie środki handlowe przyjęte przez Rosję w odwecie wobec Ukrainy po dzisiejszym podpisaniu pozostałych części umowy stowarzyszeniowej uzna za całkowicie nieuzasadnione i niezgodne z zapisami porozumienia o wolnym handlu w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw - oświadczył rzecznik. - UE ma nadzieję, że Rosja weźmie ten fakt pod uwagę i powstrzyma się od przyjmowania takich środków odwetowych - dodał.

Z Brukseli Julita Żylińska

d1oesey
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oesey