Trwa ładowanie...
d3irv0s

KE oceni zmiany w OFE po przyjęciu ustaw i analizach Eurostatu - DG EcFin

13.09. Warszawa (PAP) - Komisja Europejska będzie mogła ocenić zmiany w OFE, gdy zostaną przyjęte akty prawne, a ich skutki statystyczne zostaną przeanalizowane przez Eurostat -...
Share
d3irv0s

13.09. Warszawa (PAP) - Komisja Europejska będzie mogła ocenić zmiany w OFE, gdy zostaną przyjęte akty prawne, a ich skutki statystyczne zostaną przeanalizowane przez Eurostat - poinformował PAP rzecznik prasowy KE ds. gospodarczych i monetarnych Simon O'Connor.

"Komisja obserwuje zapowiadane zmiany w systemie emerytalnym. Będziemy mogli wyciągnąć wnioski, gdy zostanie przyjęte prawo, a jego skutki statystyczne zostaną przeanalizowane przez Eurostat" - poinformował O'Connor w odpowiedzi na pytanie, jak zmiany w OFE mogą wpłynąć na ocenę polskiego deficytu przez KE w kontekście procedury nadmiernego deficytu.

Na początku września rząd zaproponował przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS oraz dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS. OFE nie będą mogły też inwestować w obligacje skarbowe ani gwarantowane przez Skarb Państwa.

d3irv0s

Komisja Europejska w opublikowanych w maju zaleceniach dla krajów członkowskich, wydłużyła o dwa lata czas na zejście z deficytem sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB, co oznacza, że Polska powinna zlikwidować nadmierny deficyt najpóźniej do końca 2014 roku.

Wcześniej komisarz KE ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehn informował, że Komisja może w przypadku Polski uwzględnić skutki reform emerytalnych, w tym utworzenia drugiego filaru, co oznaczałoby, że deficyt ok. 3,5 proc. PKB kwalifikowałby Polskę do zdjęcia z niej procedury nadmiernego deficytu.(PAP)

fdu/ gor/

d3irv0s

Podziel się opinią

Share
d3irv0s
d3irv0s