Trwa ładowanie...
d1ofeae

KE pozwoliła na dalszą pomoc publiczną dla banków w Polsce

Komisja Europejska, w porozumieniu z unijnymi ministrami finansów, przedłużyła w środę do końca roku okres, w którym banki w Polsce, Holandii, Słowenii i Grecji mogą otrzymywać wsparcia państwa.

d1ofeae
d1ofeae

Podobną zgodę uzyskały wcześniej: Szwecja, Niemcy, Austria, Łotwa, Irlandia, Hiszpania i Dania.

Przewidziane są dwie kategorie wsparcia: gwarancje państwa na emisję przez banki nowego długu oraz pożyczki w formie skarbowych papierów wartościowych.

Przedłużony okres udzielania pomocy publicznej wiąże się z zobowiązaniem banków do zapłaty wyższych prowizji za gwarancje państwa. "Ma to zachęcić banki do samofinansowania, bez wsparcia ze strony państwa, oraz ograniczyć zakłócenia konkurencji" - czytamy w komunikacie, jaki Komisja Europejska przesłała PAP.

Komisja wyjaśnia, że "przedłużenie programów gwarancji uzależnione jest od wyższych prowizji pobieranych przez państwo, a w przypadku banków, które w dalszym ciągu są mocno uzależnione od tych gwarancji, od oceny rentowności".

Zdecydowana większość programów wspierających instytucje finansowe, miała zapewnić stabilność finansową w 2008 i 2009 roku i wygasa pod koniec czerwca. Niektóre państwa członkowskie zwróciły się jednak z prośbą o ich przedłużenie. Program był już raz przedłużony 9 lutego 2010 r.

d1ofeae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ofeae