KE: trzeba znieść nałożone na OFE limity inwestycyjne
Komisja Europejska domaga się zniesienia ustawowych ograniczeń, którym podlegają fundusze emerytalne inwestujące oszczędności klientów za granicą. Komisja uważa bowiem, że nałożone na Otwarte Fundusze Emerytalne limity inwestycyjne, wynoszące 5 procent ich aktywów, stanowią ograniczenie swobodnego przepływu kapitału. Według Komisji limity te powinny zostać zlikwidowane w całości. Eksperci ekonomiczni doradzają jednak ostrożność.
Zdaniem Mateusza Szczurka z ING Banku Śląskiego, możliwości inwestowania za granicą warto byłoby rozszerzyć, ale na pewno nie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Sytuacja zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym jest już i bez tego wystarczająco skomplikowana. Gdyby wyprowadzić z polskiego rynku dodatkowe miliardy, mogłoby to skomplikować sytuację jeszcze bardziej - podkreślił Mateusz Szczurek.
Także Tadeusz Chrościcki, ekspert ekonomiczny Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, jest zdania, że rozszerzanie limitów inwestycyjnych OFE byłoby niebezpieczne. Według ekonomisty dotyczy to nie tylko funduszy, ale także wszystkich inwestorów zastanawiających się, ile stracili i ile jeszcze mogą stracić.
Same Otwarte Fundusze Emerytalne też nie chcą całkowitego zniesienia limitów, jak proponuje Komisja Europejska. Postulują ich zniesienie tylko do 30 procent.