Trwa ładowanie...
d5o414q

KE wezwała Polskę do zmiany przepisów podatkowych dot. wpłat na IKZE

Warszawa, 22.10.2015 (ISBnews) - Komisja Europejska wzywa Polskę do zaprzestania dyskryminującego traktowania pod względem podatkowym składek emerytalnych wpłacanych na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), podała Komisja.

Share
d5o414q

"Komisja Europejska wezwała Polskę do zmiany obowiązujących w tym państwie przepisów podatkowych, w wyniku których wpłacanie składek na określone prywatne konta emerytalne otwarte w polskich instytucjach finansowych jest korzystniejsze pod względem podatkowym od wpłacania takich składek na konta założone w innych państwach członkowskich" - czytamy w komunikacie.

Według Komisji, w polskich przepisach przewidziano, iż prywatne składki emerytalne można odliczyć od podatku tylko w przypadku, gdy są one wpłacane na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego otwarte w polskich funduszach inwestycyjnych, domach maklerskich, zakładach ubezpieczeń, bankach lub funduszach emerytalnych. Wpłaty na konta krajowe są więc traktowane w sposób korzystniejszy niż wpłaty na rzecz podobnych produktów finansowych i instytucji mających swą siedzibę w innym państwie członkowskim UE czy państwie EOG (Europejski Obszar Gospodarczy).

"Takie nierówne traktowanie pod względem podatkowym może stanowić naruszenie swobody świadczenia usług i zasady swobodnego przepływu kapitału, ustanowionych w traktatach unijnych. Wezwanie Komisji ma formę uzasadnionej opinii. W przypadku nieotrzymania zadowalającej odpowiedzi w ciągu dwóch miesięcy Komisja może skierować sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE" - podano także w komunikacie.

(ISBnews)

d5o414q

Podziel się opinią

Share
d5o414q
d5o414q