KE: wzrósł wskaźnik nastrojów w gospodarce UE, w tym w Polsce
W lipcu wskaźnik nastrojów w gospodarce wzrósł o 1,2 pkt w strefie euro i o 2,4 proc. pkt w całej UE; wskaźnik ten wyniósł odpowiednio 92,5 i 95 pkt przy długoterminowej średniej na poziomie 100 pkt. W Polsce indeks nastrojów wzrósł o 0,9 pkt - podała KE.
Jak wynika z opublikowanych we wtorek przez Komisję Europejską wskaźników, w strefie euro motorem wzrostu indeksu nastrojów w gospodarce w strefie euro były poprawa nastrojów konsumentów, menadżerów w przemyśle, usługach i w handlu detalicznym. Tylko w sektorze budowlanym nastroje się pogorszyły.
Nastroje w gospodarce poprawiły się w pięciu największych gospodarkach eurolandu: we Włoszech (o 2,9 pkt), w Hiszpanii (o 1,2 pkt), we Francji (o 1,2 pkt) i w Niemczech (o 0,7 pkt). Nastroje pogorszyły się natomiast w Holandii o 2 pkt.
Nastroje w gospodarce UE wzrosły średnio bardziej niż w strefie euro: o 2,4 pkt wobec 1,2 pkt. Bardziej niż w eurolandzie wzrosły w całej UE nastroje w przemyśle, konsumentów oraz w handlu detalicznym. Tak jak w strefie euro spadły natomiast nastroje w budownictwie. Ogólnie nastrój w gospodarce się poprawił w największych gospodarkach spoza strefy euro: w Wielkiej Brytanii o 6,9 pkt. Średnio w całej UE spadł natomiast nieznacznie - w przeciwieństwie do eurolandu - indeks nastroju w usługach finansowych (o 0,4 pkt).
W Polsce wskaźnik nastrojów w gospodarce wzrósł o 0,9 pkt z 86,8 pkt w czerwcu, do 87,7 pkt w lipcu. Nastroje pogorszyły się w handlu detalicznym, ale się poprawiły w przemyśle, usługach, wśród konsumentów i w budownictwie.
W strefie euro wzrosło zatrudnienie, wzrost ten dotyczył wszystkich sektorów poza usługami.
Jeśli chodzi o indeks nastrojów w biznesie to wzrósł on w lipcu w strefie euro o 0,14 pkt i wyniósł 0,53 pkt.