KE zgodziła się na utworzenie wspólnej spółki przez KGHM i Taurona
Komisja Europejska zatwierdziła zawiązanie spółki joint venture w polskim sektorze energii elektrycznej przez wytwórcę energii elektrycznej Tauron oraz producenta miedzi KGHM Polska Miedź - poinformowała KE w poniedziałek w komunikacie.
Zadaniem spółki joint venture (Elektrownia Blachownia Nowa Sp. z o.o.) będzie budowa i eksploatacja w Polsce elektrowni opalanej gazem o mocy 850 MW.
- Badanie Komisji potwierdziło, że transakcja nie wzbudza żadnych obaw, jeśli chodzi o ewentualne zakłócenie konkurencji, gdyż nowo powstała spółka będzie miała ograniczony udział w rynku, a poza tym będzie współistnieć na polskim rynku energii elektrycznej obok wielu wiarygodnych konkurencyjnych podmiotów - oceniła KE.
Tauron i KGHM zgłosiły Brukseli transakcję 18 czerwca 2012 r. KE zatwierdza takie operacje na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
Komisja przeanalizowała wpływ transakcji na konkurencję na rynkach wytwarzania, sprzedaży hurtowej i detalicznej energii elektrycznej, na których będzie działać nowo powstała spółka.
- Choć przedsiębiorstwo Tauron należy do czołowych dostawców energii elektrycznej w Polsce, będzie ono nadal musiało mierzyć się z silną konkurencją ze strony takich podmiotów jak PGE, EdF, Energa czy Enea - oceniła KE.
Komisja przeanalizowała też wpływ nowej spółki na rynek miedzi (ponieważ KGHM wykorzystuje prąd do jej produkcji) - tu także KE nie widzi obaw.
"W przypadku przedsiębiorstwa Tauron głównym rynkiem zbytu energii elektrycznej jest Polska, podczas gdy KGHM i jego konkurenci działają na rynkach światowych. Ponadto zapotrzebowanie KGHM na energię elektryczną w Polsce jest ograniczone w porównaniu z wielkością produkcji przedsiębiorstwa Tauron" - czytamy.