Trwa ładowanie...
d4gji5t

KGHM kupi złoże, zrezygnował z kopalni

24.9.Lubin (PAP) - KGHM zakłada, że będzie mógł kupić złoże, które jest na ostatnim etapie analizowania, zrezygnował z planów przejęcia działającej kopalni - poinformował podczas...

Share
d4gji5t

24.9.Lubin (PAP) - KGHM zakłada, że będzie mógł kupić złoże, które jest na ostatnim etapie analizowania, zrezygnował z planów przejęcia działającej kopalni - poinformował podczas międzynarodowego kongresu górnictwa miedzi prezes KGHM, Herbert Wirth.

"Chcemy nabyć złoże na ostatnim etapie analizowania. Najbardziej perspektywiczny jest projekt amerykański" - powiedział prezes.

Już tydzień temu szef KGHM informował, że spółka chce kupić udział w złożu w Ameryce Północnej, należącym do firmy notowanej na giełdzie w Toronto.

d4gji5t

Prezes nie wykluczał wtedy możliwości przejęcia kilkunastoprocentowegoo udziału w firmie eksploracyjnej, która posiada złoża w Ameryce Łacińskiej i Północnej.

Jednak w czwartek Wirth powiedział, że obecnie KGHM-u nie stać na przejęcie już działającej kopalni.

"Akcjonariusze podjęli decyzję o dywidendzie i w tej chwili na wydatek rzędu 1 mld USD nas nie stać. W krótkim okresie nie jest możliwe nabycie kopalni już produkującej" - powiedział w czwartek szef KGHM.

Prezes powiedział też, że chciałby, aby umowa między polskimi akcjonariuszami Polkomtela, dotycząca sposobu wyjścia z telekomu, została dotrzymana.

d4gji5t

Dodał, że sam KGHM nie zamierza kupować pakietu Polkomtela, który obecnie należy do PKN Orlen.

Wcześniej Polska Grupa Energetyczna i PKN Orlen informowały, że chcą sprzedać swoje pakiety akcji Polkomtela i oceniały, że sprzedaż inwestorowi branżowemu lub finansowemu jest możliwa jeszcze w 2009 roku, ale alternatywą jest też sprzedaż tych akcji poprzez giełdę.

PGE ma 21,85 proc. akcji Polkomtela, PKN Orlen dysponuje pakietem 24,4 proc. , KGHM ma 24,39 proc., Vodafone 24,39 proc., a Węglokoks ma 4,98 proc. akcji Polkomtela. (PAP)

pif/ jtt/

d4gji5t

Podziel się opinią

Share
d4gji5t
d4gji5t