KGHM prowadzi nowe odwierty poszukiwawcze w Starym Zagłębiu Miedziowym

13.06. Legnica (PAP) - KGHM zamierza do końca 2013 roku wykonać sześć otworów wiertniczych w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym na terenie powiatu bolesławieckiego (Dolnośląskie),...

13.06.2013 | aktual.: 13.06.2013 08:08

13.06. Legnica (PAP) - KGHM zamierza do końca 2013 roku wykonać sześć otworów wiertniczych w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym na terenie powiatu bolesławieckiego (Dolnośląskie), możliwe są też kolejne w przyszłym roku - poinformowała PAP Maria Waszkis z departamentu komunikacji KGHM.

"W 2013 roku wykonamy sześć otworów wiertniczych mających na celu rozpoznanie złoża i ustalenie jego granic. W zależności od uzyskanych wyników zakładamy możliwość realizacji jeszcze trzech otworów na początku przyszłego roku, będą one miały charakter rozpoznawczy dla złoża miedzi i badawczy dla potrzeby oceny warunków hydrogeologicznych górotworu" - powiedziała PAP Waszkis.

"Uzyskane wyniki z wierceń są pozytywne, zakładane udokumentowanie 1,5 mln ton miedzi w zasobach geologicznych jest cały czas realne i nie widzimy większych zagrożeń dla realizacji tego celu. Oszacowane średnie parametry jakościowe rudy w zasobach geologicznych na poziomie ok. 1,5% miedzi i 48 gram na tonę srebra są bardzo korzystne i mamy nadzieję, że nie ulęgną istotnej zmianie po zakończeniu badań - dodała.

O prowadzonych na zlecenie KGHM odwiertach poszukiwawczych poinformował PAP również Mirosław Haniszewski, wójt Gminy Warta Bolesławiecka.

Odwierty mają określić zawartość rudy w złożu, wielkość złoża, a także zawartość metali szlachetnych czyli srebra i złota.

Odwierty były i są prowadzone na tzw. złożu Wartowice, gdzie według Haniszewskiego może powstać nowa kopalnia KGHM, bo jak zaznacza przy tak pozytywnych wynikach odwiertów powstanie tam kopalni jest już niemal przesądzone.

Jednak władze KGHM nie są tak optymistycznie nastawione jak samorządowcy.

Wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź Dorota Włoch przyznała ostatnio PAP, że budowa nowej kopalni jest w tym rejonie możliwa, ale dopiero po dokładnym przeanalizowaniu złoża i spełnieniu warunków ekonomicznych. (PAP)

ark/ pr/

Źródło artykułu:PAP
giełdaspółkametale
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)