Trwa ładowanie...
d1qck6g

KHW chce sfinalizować sprzedaż akcji ZEC na przełomie 2012 i 2013 r.

07.09. Katowice (PAP) - Katowicki Holding Węglowy chce na przełomie 2012 i 2013 roku sfinalizować sprzedaż 100 proc. akcji Zakładów Energetyki Cieplnej (ZEC) w Katowicach,...

d1qck6g
d1qck6g

07.09. Katowice (PAP) - Katowicki Holding Węglowy chce na przełomie 2012 i 2013 roku sfinalizować sprzedaż 100 proc. akcji Zakładów Energetyki Cieplnej (ZEC) w Katowicach, skupiających m.in. kopalniane ciepłownie. Inwestor będzie wybrany w drodze negocjacji z oferentami.

Jak poinformował w piątek rzecznik KHW Wojciech Jaros, w drugiej połowie sierpnia firma doradzająca holdingowi w tym procesie skierowała do kilkudziesięciu podmiotów w Polsce i za granicą zaproszenia do udziału w negocjacjach dotyczących zakupu akcji ZEC-u.

"Wybór nabywcy odbędzie się w drodze negocjacji z oferentami, którzy pozytywnie odpowiedzą na zaproszenie skierowane do nich przez naszego doradcę. Proces sprzedaży powinien zakończyć się na przełomie 2012 i 2013 roku" - podał rzecznik.

W lipcu na sprzedaż akcji spółki zgodził się właściciel holdingu, czyli resort gospodarki. Chęć znalezienia dla ZEC inwestora wynika z potrzeb inwestycyjnych KHW, ale także z niemożności zapewnienia spółce ciepłowniczej wystarczających środków na rozwój i konieczne inwestycje proekologiczne.

d1qck6g

Spółka ZEC powstała w latach 90., przejmując zarządzanie całym majątkiem ciepłowniczym holdingu, zlokalizowanym w kopalniach spółki. Dziś firma dostarcza ciepło nie tylko do kopalń (28 proc.), ale również m.in. do przedsiębiorstw energetyki cieplnej i innych zakładów przemysłowych (32 proc.) oraz odbiorców komunalnych i indywidualnych (36 proc.).

W procesie sprzedaży akcji ZEC holdingowi pomaga doradca, poznańska firma DGA.

Według wcześniejszych informacji kupnem akcji ZEC interesują się m.in. wiodące na polskim rynku koncerny energetyczne i ciepłownicze.

ZEC zatrudnia ponad 400 osób. Jego majątek to m.in. kotłownie oraz sieci i stacje ciepłownicze w rejonie kopalń holdingu w Katowicach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej i Sosnowcu. Łączna moc cieplna wszystkich kotłowni to prawie 660 megawatów. We wszystkich kotłowniach (także lokalnych) zainstalowanych jest 57 kotłów, w tym 18 małej mocy (do jednego megawata).

d1qck6g

Kotłownie zużywają rocznie ok. 240 tys. ton węgla. W kotłowni kopalni "Wesoła" w dwóch kotłach spalany jest, obok węgla, gaz z odmetanowania kopalni. Również w lokalnej kotłowni "Wacław" w dwóch kotłach małej mocy spalany jest metan. W dwóch kotłowniach zainstalowane są turbogeneratory o mocy 6,3 oraz 1,5 megawata, a w jednej kotłowni dwa silniki gazowe zasilane metanem. ZEC ma ok. 150 km sieci ciepłowniczych.(PAP)

mab/ pad/ ana/

d1qck6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qck6g