Trwa ładowanie...
d25koau

KHW wyprodukował w 2012 r. prawie 12 mln ton węgla; zarobił 52 mln zł

21.01. Sosnowiec (PAP) - Kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) wydobyły w ubiegłym roku niespełna 12 mln ton węgla, czyli ok. 800 tys. ton mniej niż zakładano na początku...

d25koau
d25koau

21.01. Sosnowiec (PAP) - Kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) wydobyły w ubiegłym roku niespełna 12 mln ton węgla, czyli ok. 800 tys. ton mniej niż zakładano na początku roku. Zysk netto - według wstępnych szacunków - wyniósł ok. 52 mln zł.

Wstępne wyniki holdingu za ubiegły rok przedstawił w poniedziałek PAP prezes KHW Roman Łój. Jak powiedział, plan na 2013 rok zakłada wydobycie węgla na poziomie 12,3 mln ton.

"W obecnej sytuacji na rynku węgla, gdy nadpodaż szacowana jest na poziomie od kilku do kilkunastu ton tego surowca, mniejsze znaczenie ma wolumen produkcji, a większe struktura, jakość i wynik" - powiedział prezes.

W 2011 r. kopalnie spółki wydobyły 12,6 mln ton tego surowca, o 200 tys. ton więcej niż rok wcześniej. Podobną produkcję zakładano początkowo także na 2012 rok, na przeszkodzie stanęły jednak naturalne zagrożenia górnicze w kopalniach. Jesienią ubiegłego roku holding planował roczne wydobycie rzędu 12,2-12,3 mln ton. Ostatecznie osiągnięto wynik poniżej 12 mln ton.

d25koau

Prezes wyjaśnił, że oprócz problemów z pierwszego kwartału, kiedy z powodu podziemnych zagrożeń trzeba było zatrzymać wydobycie z dwóch ścian w kopalni Wujek oraz jednej w kopalni Mysłowice-Wesoła, także w ostatnich miesiącach roku w kopalniach doszło do nieprzewidzianych zdarzeń, które spowodowały konieczność ograniczenia wydobycia.

Chodzi m.in. o nagromadzenie metanu w eksploatowanym pokładzie węgla w kopalni Murcki, a także problemy geologiczne w kopalni Staszic, gdzie po zaledwie 8 metrach eksploatacji ściany wydobywczej natrafiono na piaskowiec, którego obecności nie wykazały wcześniej żadne specjalistyczne badania. Opóźniło się także uruchomienie nowej ściany w kopalni Wieczorek, z uwagi na zagrożenie pożarowe.

Jak powiedział prezes, według wstępnych wyników holding zamknął ubiegły rok zyskiem netto w wysokości ok. 52 mln zł wobec ponad 150 mln zł rok wcześniej. Przed rokiem prognozowano, że w 2012 r. zysk może oscylować wokół 100 mln zł.

"Mniejszy zysk w stosunku do pierwotnych prognoz to przede wszystkim efekt zmniejszonego wydobycia. Wobec ok. 80 proc. kosztów stałych, brak przychodów z tytułu niewydobytego i niesprzedanego węgla odbija się na wynikach" - wyjaśnił prezes.

KHW to jedna z trzech największych śląskich spółek węglowych. Zatrudnia ok. 19 tys. osób w czterech kopalniach własnych oraz jednej działającej jako spółka zależna.(PAP)

mab/ pad/ osz/

d25koau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25koau