Kiedy brać wolne w 2010 roku?
Zerknij już dziś do kalendarza i zaplanuj sobie dni wolne!
Kiedy brać urlop w 2010 roku tak, aby jak najlepiej wypocząć i jeszcze bardziej wydłużyć tzw. długie weekendy? Zerknij już dziś do kalendarza i zaplanuj sobie dni wolne! Niestety pracownicy będą mieli mniej okazji do odpoczynku. W nowym roku kilka ustawowo wolnych od pracy dni przypada w weekend. Ale są i takie święta, które przypadają w sobotę, więc pracownik otrzyma wolne w inny, pracujący dzień.
W niedzielę wypada dzień Zielonych Świątek (jest zawsze w niedzielę, ale nie zawsze w ten sam dzień miesiąca, w tym roku - 23 maja). Przypadające zawsze 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w tym roku będziemy świętować w niedzielę - a więc wolne z tytułu tej uroczystości nas ominie. W niedzielę, 26 grudnia, wypada też drugi dzień Bożego Narodzenia. Pracownicy otrzymają jednak wolne za te święta, które wypadają w sobotę, czyli za 1 maja (Święto Pracy) i za 25 grudnia (pierwszy dzień Bożego Narodzenia).
Niestety nie możemy liczyć na długi majowy weekend. Możemy zrobić go sobie sami. I tak przykładowo możemy odebrać dzień wolny za sobotę (1 maja) w piątek (30 kwietnia). Jeśli weźmiemy dzień urlopu w czwartek (29 kwietnia) lub wtorek (4 maja), to będziemy mogli odpoczywać przez 5 dni, bo w poniedziałek przypada święto Konstytucji 3 Maja.
W niektórych firmach pracownicy mogą sami prosić o udzielenie wybranego przez siebie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. W innych, to szef odgórnie wyznaczają, kiedy pracownicy będą mieli wolne za święto w sobotę.
Warto przypomnieć o czerwcowym święcie. Boże Ciało, tradycyjnie wypada w czwartek, (w tym roku 3 czerwca), biorąc wolne w piątek - 4 czerwca, wydłużamy sobie wolne do czterech dni. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w listopadzie. Święto Niepodległości, 11 listopada, przypada również w czwartek, warto więc wziąć urlop w piątek. W weekend wypada pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, zaś przyszłoroczna noc sylwestrowa wypada z piątku na sobotę.
W 2010 r. Polacy mogą liczyć na 112 wolnych dni, wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej”. Warto też pamiętać, że szef za pracę w niedziele i święta musi zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Jeśli nie jest to możliwe, musi mu wypłacić dodatek w wysokości 100 proc. dniówki. Kodeks pracy przewiduje też specjalny dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocy (między 21 wieczorem a 7 rano). Wynosi on 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia o pracę, które od nowego roku wyniesie 1317 złotych brutto. W 2010 r. (tak jak w 2009) trzy z 12 dni świątecznych przypadną w niedziele, za które nie przysługują dodatkowe wolne dni. W rezultacie w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym w pracy spędzimy 253 dni.
Ustawowo dni wolne od pracy w 2010 r. - niektóre tradycyjnie wypadają w niedzielę
Nowy Rok 1 stycznia (piątek)
Pierwszy Dzień Wielkanocy 4 kwietnia (niedziela)
Drugi Dzień Wielkanocy 5 kwietnia (poniedziałek)
Święto Pracy 1 maja (sobota)
Święto Konstytucji 3 maja (poniedziałek)
Zielone Świątki 23 maja 2010 (niedziela)
Boże Ciało 3 czerwca (czwartek)
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2010 (niedziela)
Wszystkich Świętych 1 listopada (poniedziałek)
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada (czwartek)
Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia (sobota)
Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia (niedziela)
(toy)