Kiedy przydatna jest polisa cargo
Polisa cargo chroni interes przedsiębiorcy, który wysyła towar. Zadziała także wtedy, gdy do szkody dojdzie bez winy przewoźnika.
18.12.2014 | aktual.: 18.12.2014 03:50
- Przesyłam ładunki za granicę kraju. Czy opłaca mi się kupować polisę cargo, skoro za towar odpowiada przewoźnik? A jeśli tak, to co ona zapewnia?
Ubezpieczenie cargo warto kupić niezależnie od odpowiedzialności przewoźnika i polisy OC, którą on posiada, ponieważ polisa OC chroni jego interes, a polisa cargo - interes przedsiębiorcy, który wysyła towar, i zadziała ona także wtedy, gdy do szkody dojdzie bez winy przewoźnika.
Polisy te są dość elastyczne. Zakres ochrony, rodzaj i typ polisy, a także sposób rozliczenia ustalany jest zawsze na podstawie indywidualnych preferencji klienta. Umowa może być jednostkowa, generalna i obrotowa. Umowa jednostkowa zawierana jest na jeden transport, podaje się w niej podstawowe kryteria dotyczące go, takie jak rodzaj i dane środka przewozu, trasa, termin transportu, rodzaj i wartość ładunku oraz zakres ubezpieczenia.
Polisę generalną podpisuje się zazwyczaj na dłuższy okres, przeważnie na rok, i zawiera ona w szczególności dane, takie jak: rodzaje przewożonych w danym okresie ładunków, środki transportu, jakie są wykorzystywane, limity odpowiedzialności, kierunki przewozu, zakres ubezpieczenia oraz wysokość franszyzy. Składka może być pobierana za każdy transport lub rozliczana rocznie bądź kwartalnie. Transporty międzynarodowe są ubezpieczane na podstawie standardowych instytutowych klauzuli ładunkowych (Institute Cargo Clauses), powszechnie stosowanych zarówno przez ubezpieczycieli, jak i przez handlowców, eksporterów i importerów na całym świecie.
Ładunek objęty jest ochroną od momentu załadunku do zakończenia rozładunku mienia, a także przejściowego składowania, będącego etapem procesu transportu. Zakres ubezpieczenia może zostać zdefiniowany według formuły all risks albo według ryzyk nazwanych. Typowe ryzyka objęte ochroną to ryzyka żywiołowe, wypadek środka transportu, rabunek, kradzież z włamaniem, połamanie, potłuczenie i pogniecenie towaru oraz uszkodzenia czy zniszczenie towaru podczas czynności związanych z załadunkiem lub rozładunkiem.
Z polisy przedsiębiorca otrzyma również zwrot kosztów związanych z użytymi środkami w celu ratowania mienia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów, a także koszty związane z uprzątnięciem pozostałości po szkodzie, łącznie z kosztami utylizacji ubezpieczonego mienia.