Kiedy szef może przerwać ci urlop?

Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu dwóch przesłanek wskazanych w Kodeksie pracy

Kiedy szef może przerwać ci urlop?
Źródło zdjęć: © Fotolia © olly

28.06.2013 | aktual.: 28.06.2013 12:21

*Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu dwóch przesłanek wskazanych w Kodeksie pracy (art. 167). Po pierwsze, gdy po stronie pracodawcy zaistniały okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (może to być np. awaria, kontrola zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy) i po drugie, jeśli obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna. *

W przypadku, gdy okoliczności wymagające obecności pracownika były znane przed rozpoczęciem przez niego wypoczynku, odwołanie z urlopu nie jest możliwe. Wówczas bowiem – w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy, jeśli nieobecność tegoż pracownika w pracy spowodowałaby zakłócenia w toku pracy – pracodawca może jedynie wcześniej przesunąć termin urlopu pracownika – tłumaczy Agnieszka Hervy z Kancelarii Prawnej Arkana.

Przepisy prawa pracy nie wymagają żadnej szczególnej formy dla odwołania pracownika z urlopu. Można więc wezwać pracownika do powrotu w jakikolwiek sposób, np. telefonicznie czy też pocztą elektroniczną. Forma pisemna będzie jednak przydatna do celów dowodowych, w przypadku zaistnienia ewentualnego sporu na tle dokonanego odwołania z wypoczynku.

Odwołanie pracownika z urlopu jest poleceniem służbowym, a co za tym idzie, jego niewykonanie może zostać potraktowane przez pracodawcę jako naruszenie obowiązków pracowniczych.

- W takiej więc sytuacji pracownikowi może grozić odpowiedzialność porządkowa, a w ostateczności nawet rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 Kodeksu pracy. Należy jednak pamiętać, że odwołanie musi nastąpić z odpowiednim wyprzedzeniem – aby pracownik miał realną możliwość stawić się na stanowisku pracy w wyznaczonym terminie. Nakazanie pracownikowi stawienia się w zakładzie pracy na drugi dzień, podczas gdy ten jest na urlopie np. w Egipcie, może bowiem zostać potraktowane jako nadużycie prawa – dodaje Agnieszka Hervy.

Warto też pamiętać, że pracodawca ma obowiązek pokrycia poniesionych przez pracownika bezpośrednich kosztów związanych z odwołaniem go z urlopu. W praktyce będą to koszty niewykorzystanych noclegów, wyżywienia, usług rekreacyjnych, zabiegów leczniczych itp. (jeżeli kwoty te nie podlegały zwrotowi), jak również oczywiście koszty podróży powrotnej. Zwrot kosztów obejmuje tylko udokumentowane (np. rachunkami) wydatki bezpośrednie.

O tym warto pamiętać:

- zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik ma prawo do niczym nieprzerwanego dwutygodniowego wypoczynku w roku - pracodawca nie może odwołać pracownika z urlopu bez ważnego powodu,

- gdy osoba zastępująca jest chora, została zwolniona,

- gdy w firmie wystąpiła awaria, którą nikt inny nie może usunąć,

- przerwania urlopu jest poleceniem służbowym, którego zignorowanie może skutkować nawet zwolnieniem z pracy.

ag/WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (148)