Trwa ładowanie...
d27uf89

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2020 r.? Pracownicy nocnych zmian nie będą zadowoleni

W ostatni weekend października cofniemy godzinę o godzinę - z godz. 3 na 2. Zmienimy wóczas czas z letniego na zimowy, wracając tym samym wracamy do naszego czasu strefowego. Co to oznacza w praktyce?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2020 r.? Pracownicy nocnych zmian nie będą zadowoleni
Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2020 r.? Pracownicy nocnych zmian nie będą zadowoleni (East News)
d27uf89

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2020 r.?

Tegoroczna zmiana czasu letniego na zimowy odbędzie się w ostatni weekend października - w nocy z 24 na 25 października. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 3:00 na 2:00 w nocy.

Do czasu letniego wrócimy z kolei 29 marca 2020 r. Jednak jak informowaliśmy w marcu na money.pl, dzięki decyzji Parlamentu Europejskiego będzie to jedna z ostatnich zmian w historii.

d27uf89

Zobacz: Zmiana czasu to również kłopot dla podróżujących. Orłowski postuluje, by się porozumieć

Jednym z celu zmiany czasu na zimowy jest zyskanie nieco większej ilości światła w ciągu dnia. Co szczególnie zauważyć możemy podczas zimowych poranków.

Zmiana czasu na zimowy w 2020 r.

Zmiana czasu z letniego na zimowy sprawi, że w tę jedną noc będziemy spali dłużej, a niektórzy z nas - pracowali. Oznacza to, że zatrudnionym w tym czasie, czas pracy zostanie wydłużony o godzinę,

d27uf89

Jak informuje portal ksiegowosc.infor.pl, w związku z tym, że pracownicy przepracują jedną godzinę nadliczbową, przysługuje im za nią odbiór czasu wolnego lub dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

W ewidencji czasu pracy pracownicy powinni uwzględnić dla przykładu, dziewięć faktycznie przepracowanych godzin.

Czytaj również: Zmiana czasu. Prawie 4/5 polaków za jej likwidacją

W przypadku odbioru czasu wolnego przysługuje pracownikowi za dodatkową godzinę przepracowaną w związku ze zmianą czasu odbiór jednej godziny, jeżeli wniosek o zrekompensowanie pracy nadliczbowej w formie czasu wolnego złoży pracownik.

Jeżeli natomiast odbiór czasu wolnego nastąpi bez wniosku pracownika, wówczas za jedną godzinę nadliczbową będzie mu przysługiwać 1,5 godziny wolnego (art. 1512 Kodeksu pracy).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d27uf89

Podziel się opinią

Share
d27uf89
d27uf89