Trwa ładowanie...
d2cupns

Kielce/ Ruszyły konsultacje zmian w regulaminie budżetu obywatelskiego

Mieszkańcy Kielc mogą od poniedziałku decydować o propozycjach zmian w regulaminie budżetu partycypacyjnego na 2017 r. Magistrat uruchomił na internetowej platformie komunikacji ankietę na temat zasad realizacji 4. edycji przedsięwzięcia.

Share
d2cupns

Kielczanie, którzy zdecydują się wypełnić e-ankietę, będą mogli wypowiedzieć się m.in. na temat możliwości poznawania szczegółów dotyczących zgłaszanych projektów - do tej pory, głosując, znali jedynie lokalizację inwestycji i ich nazwy.

Jedno z pytań dotyczy ewentualności dopuszczenia do budżetu tylko inicjatyw ogólnodostępnych, a nie inwestycji, z których mogą korzystać tylko ich pomysłodawcy (np. uczniowie w szkołach). Mieszkańcy mogą też ustosunkować się do pomysłu głosowania wyłącznie drogą internetową, a nie jak było do tej pory, także w innych wariantach - przez wrzucenie karty do głosowania do urny w magistracie lub wysyłanie jej pocztą.

Ankieta jest dostępna przez platformę www.idea.kielce.eu

d2cupns

Jak powiedział PAP wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor, konsultacje społeczne są częścią szerszej dyskusji, jaką na temat zasad realizacji budżetu obywatelskiego od kilku miesięcy podejmują na posiedzeniach przedstawiciele komisji ds. tego budżetu. Przy okazji procedowania wiosną ostatniej edycji budżetu partycypacyjnego w mieście wprowadzenie zmian w regulaminie postulowali też przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Projekt regulaminu tego budżetu, uwzględniający m. in. opinię mieszkańców i stanowisko komisji, zostanie przedstawiony prezydentowi Kielc w styczniu. Następnie zatwierdzi on regulamin zarządzeniem.

"Zostało nam jeszcze jedno posiedzenie komisji. Gremium doszło już do konsensusu odnośnie zwiększenia puli środków w budżecie na tzw. małe projekty z 1 mln zł do 1,5 mln zł. Czyli jeden projekt będzie mógł kosztować maksymalnie 150 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Będziemy to prawdopodobnie rekomendowali prezydentowi" - mówił Sayor.

"Tu chodzi o elastyczność. Czasem ludzie starali się +zmieścić+ z pomysłami w 100 tys. zł, zaniżali koszty, a potem po weryfikacji ich przedsięwzięcia +wpadały+ w duże projekty" - wyjaśniała PAP uczestnicząca w procedowaniu zmian regulaminu budżetu radna Agata Wojda.

d2cupns

Jej zdaniem jednym z ważniejszych elementów, jaki ma się znaleźć w nowym regulaminie, jest dłuższy czas na weryfikację i konsultację projektów - osiem tygodni. Umożliwi to kontakt z przedstawicielem wnioskodawców. "Jeżeli są wątpliwości co do jakiegokolwiek projektu, informuje się o tym wnioskodawcę i ma on możliwość naniesienia korekty. Dzięki temu będziemy mieli mniej odrzuconych - ze względów merytorycznych - wniosków" - oceniła radna. Konsultacje mogą dotyczyć m.in. wyceny inwestycji czy błędów formalnych, np. w numerach PESEL wnioskodawców.

Są pomysły, by głosowanie na projekty w ramach budżetu obywatelskiego odbywało się wyłącznie drogą elektroniczną - ułatwia to pracę urzędnikom weryfikującym prawidłowość oddania głosów - ale nie zostanie to wprowadzone w najbliższej edycji przedsięwzięcia. Trwa dyskusja, by ograniczyć też liczbę projektów, na które można oddać głos - obecnie można głosować jeden raz na dowolną ich liczbę. "Chcemy, by ludzie je bardziej wnikliwie oceniali projekty. Generalnie proponowane zmiany mają służyć podwyższeniu świadomości wyboru projektów i samego głosowania" - podkreśliła Wojda.

Nabór projektów do budżetu partycypacyjnego w Kielcach na 2017 r. rozpocznie się prawdopodobnie pod koniec lutego 2016 r. Procedura ma się skończyć przed wakacjami. Zgłaszane projekty, jak do tej pory, mają być możliwe do realizacji w ciągu roku.

Na ostatnią edycję budżetu partycypacyjnego władze Kielc przeznaczyły niemal 5,6 mln zł. Wśród 16 inwestycji, wybranych w czerwcowym głosowaniu - będą realizowane w 2016 r. - znalazły się m.in. budowa boisk, bezpiecznych przejść dla pieszych i siłowni zewnętrznych. Mieszkańcy wybierali spośród 96 projektów, które przeszły formalną weryfikację. Wszystkich zgłoszono 147. Ważne głosy oddało ponad 56 tys. mieszkańców, którzy ukończyli 16 lat.

W 2014 r. i 2015 r. w mieście zrealizowano przedsięwzięcia na łączną kwotę 10,5 mln zł - zbudowano lub wyremontowanie boiska szkolne, siłownie zewnętrzne, place zabaw i ścieki rowerowe.

d2cupns

Podziel się opinią

Share
d2cupns
d2cupns