Trwa ładowanie...

Kierował szajką, która ukradła przeszło 50 milionów złotych. Pójdzie do więzienia na 15 lat

15 lat więzienia i grzywna w wysokości 3,75 mln zł - na taką karę Sąd Okręgowy w Lublinie skazał Dariusza O. Skazany kierował grupą przestępczą, która organizowała ataki hakerskie na konta bankowe. Łącznie dokonali 780 takich kradzieży, w których zgarnęli przeszło 50 mln zł.

Kierował szajką, która ukradła przeszło 50 milionów złotych. Pójdzie do więzienia na 15 latŹródło: Fotolia
d2dknbs
d2dknbs

Dariusza O. kierował międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą, działającą na terenie Polski oraz kilkunastu innych krajów Unii Europejskiej, a także na terenie Ukrainy i Rosji. Akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi O. i 17 innym oskarżonym został skierowany przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie w kwietniu 2018 r.

W toku postępowania prokurator ustalił, że grupa ta zajmowała się atakami hackerskimi mającymi na celu kradzieże z włamaniami do systemów bankowości elektronicznej, a następnie, po uprzednim przetworzeniu danych informatycznych, przelewaniu przywłaszczonych środków pieniężnych na założone uprzednio w tym celu na terenie Unii Europejskiej rachunki płatnicze i transferowaniu tych środków za pośrednictwem Western Union i Moneygram, do innych krajów, w szczególności na Ukrainę.

Zobacz też: Pieniądze to nic dobrego? Jej pomysł na życie może szokować

W lipcu zeszłego roku sąd wydał wyrok wobec 17 oskarżonych – w tym wobec Mariusza S. oraz Mariusza P. osób, które współkierowały działaniami grupy. Materiał dowodowy dotyczący Dariusza O. został wyłączony do odrębnego postępowania.

Dotychczas skazanych zostało niespełna 100 osób, większość prawomocnie. W październiku 2018 r. został skierowany kolejny akt oskarżenia przeciwko 15 podejrzanym.

Śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Dariusza O., a także Mariusza P. i Mariusza S. w dalszym ciągu jest prowadzone. Jest to największe tego typu postępowanie prowadzone w Polsce i obejmuje niespełna 600 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2dknbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dknbs