KIR uruchomiła rewolucyjną formę płatności elektronicznych

Zakup prezentów, biletów lotniczych czy wycieczek zagranicznych przez Internet będzie się teraz odbywał błyskawicznie. Dotychczas taka operacja trwała kilka dni. Od nowego roku zakupy w sieci zrobimy szybciej, krócej zatem będziemy czekać na dostawę towaru. Pojawił się bowiem rewolucyjny system płatności: PayByNet.

Jak płacimy za zakupy dokonywane przez Internet? Najczęściej na dwa sposoby: kartą albo przelewem na wskazane przez sprzedawcę konto. Ponieważ ostatnie przypadki hakerskiej działalności zniechęciły wielu do płatności kartą, przelewy stały się nader popularne.
_ Mamy od 1991 roku świetnie działający system rozliczeń międzybankowych Elixir _ - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Banki nie wymieniają się bezpośrednio informacjami o tym, że Kowalski wpłacił pieniądze na konkretne konto, tylko wysyłają i odbierają dane z Krajowej Izby Rozliczeniowej SA (KIR SA), która jest prowadzi centralny systemem rozliczeń między bankami.

Nie wszystko dawało się do tej pory przeprowadzić błyskawicznie. Nie ma kłopotu, gdy i sprzedawca, i kupujący mają rachunek w tym samym banku - wówczas pieniądze wpływają na konto szybko. Gorzej, gdy konta kupującego i sprzedającego są w różnych bankach. Zaksięgowanie pieniędzy dopiero następnego dnia jest normą.
_ Przelew trafia najpierw na konto pośrednika, dopiero w następnej kolejności realizowany jest zbiorczy przelew na konto e-sklepu. Znacznie opóźnia to zarówno proces płatności, jak i samej wysyłki towaru _ - tłumaczy Tomasz Jończyk, dyrektor departamentu rozliczeń Krajowej Izby Rozliczeniowej.

O wiele dłużej czeka się na przekazanie pieniędzy wpłaconych u agenta banku lub na poczcie. To wszystko opóźnia dopięcie transakcji: sklepy internetowe lub sprzedawcy na eBay lub Allegro zawsze bowiem czekają zna zaksięgowanie pieniędzy na koncie, a w ciągu 3-5 dni roboczych wysyłają towar. Potem do akcji przystępują pocztowcy - wysyłka trafia do odbiorcy za kolejnych kilka dni. To znacznie opóźnia dostarczenie wysyłki, co w przypadku prezentów czy biletów lotniczych jest powodem niemałych nerwów.

Teraz przynajmniej jeden odcinek drogi zostaje znacznie skrócony. Krajowa Izba Rozliczeniowa uruchomiła rewolucyjną na naszym rynku formę elektronicznych płatności: PayByNet. Umożliwia ona przesłanie towaru, zanim pieniądze faktycznie znajdą się na koncie sklepu internetowego - przy czym obie strony transakcji nie muszą mieć rachunku w tym samym banku.

Jako pierwsi w Polsce z PayByNet mogą korzystać klienci Nordea Bank Polska oraz sklepu internetowego Astabe. com. Gwarancji takim transakcjom udzieliła KIR SA. Ile są warte?
_ Od 1991 r. większość przelewów międzybankowych w Polsce realizowana jest za pośrednictwem naszego systemu. Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 5 mld transakcji bezgotówkowych i żadna z nich nie została zakwestionowana. Otrzymany od nas komunikat jest więc dla e-sklepu wystarczającą gwarancją do wydania towaru _ - przekonuje Tomasz Jończyk z KIR SA.

Małgorzata Adamczyk, dyrektor Oddziału Internetowego Nordea Bank Polska uważa, że zaproponowane rozwiązanie - z wykorzystaniem znanego bankowcom systemu Elixir - jest konkurencyjne wobec istniejących dotychczas systemów płatności.
_ Uważamy jednak, że klienci powinni mieć do wy boru wszystkie istniejące na rynku, konkurencyjne względem siebie rozwiązania, aby oferta była kompleksowa i dawała im możliwość swobodnego wyboru zarówno pod względem ceny, jak również mechanizmu rozliczeń _ - mówi dyrektor Adamczyk.

Karolina Wilczewska z KIR SA zapowiada, że w najbliższym czasie Izba chce pozyskać do współpracy kolejne banki, w tym swoich udziałowców - 16 największych polskich banków. Prowadzi także rozmowy z kolejnymi sklepami internetowymi. Ze względu na szybkość transakcji, zalety PayByNet mogą docenić zwłaszcza sklepy, które oferują sprzedaż towarów i usług o krótkim terminie rezerwacji: biura turystyczne, firmy sprzedające bilety lotnicze czy oferujące usługi online.
_ Docelowo chcemy, by z PayByNet mógł skorzystać każdy klient sklepu internetowego, który korzysta z bankowości elektronicznej _ - mówi Karolina Wilczewska z KIR SA.

Tak działa nowość - czyli PayByNet Na stronie sklepu internetowego klient dokonuje wyboru towarów i usług, a jako formę płatności wybiera PayByNet.

Następnie zostaje przekierowany do systemu PayByNet, gdzie prezentowana jest informacja o płatności oraz lista banków, za pośrednictwem których można zrealizować płatność.

Po dokonaniu wyboru banku i zatwierdzeniu poprawności danych, klient zostaje przekierowany do systemu bankowości elektronicznej danego banku.

Po akceptacji polecenia przelewu przez klienta, sklep internetowy otrzymuje informację z systemu PayByNet o zatwierdzeniu płatności. Pozwala to na natychmiastową realizację zamówienia.

Pieniądze wpływają na rachunek bankowy sklepu internetowego w standardowym trybie rozliczeniowym.

Beata Sypuła
POLSKA Dziennik Zachodni

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)