Trwa ładowanie...
d1uapki

Klimat koniunktury w przemyśle w styczniu poprawił się - GUS

22.01. Warszawa (PAP) - Klimat koniunktury w przemyśle w styczniu kształtuje się na poziomie minus 9 wobec minus 14 w grudniu - podał GUS w komunikacie. Poprawę koniunktury...

Share
d1uapki

22.01. Warszawa (PAP) - Klimat koniunktury w przemyśle w styczniu kształtuje się na poziomie minus 9 wobec minus 14 w grudniu - podał GUS w komunikacie. Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc.

""W styczniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 9 (w grudniu - minus 14). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc. (przed miesiącem odpowiednio 10 proc. i 24 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie GUS.

Z badania wynika, że ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w styczniu oceniany jest negatywnie, mniej pesymistycznie niż w grudniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat.

"Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak w grudniu. Prognozy w tym zakresie są także pesymistyczne, ale nieco lepsze od formułowanych przed miesiącem. W najbliższych miesiącach ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć" - dodano.

d1uapki

Zdaniem autorów badania, na spadek portfela zamówień ogółem wpływa w większym stopniu ograniczenie krajowego niż zagranicznego portfela zamówień.

"Przedsiębiorcy sygnalizują spadek bieżącej produkcji większy niż w grudniu. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Poziom należności od kontrahentów zmniejsza się nieco szybciej niż w grudniu" - napisano.

"Sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak w grudniu. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od zgłaszanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia zbliżone do zapowiadanych w grudniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć" - dodano. (PAP)

nik/ jtt/

d1uapki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uapki
d1uapki