Trwa ładowanie...
det9rea

KLM (Koninklijke Luchtvaart Maatschappij)

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

KLM (Koninklijke Luchtvaart Maatschappij), czyli holenderskie Królewskie Towarzystwo Lotnicze to najstarsza na świecie linia lotnicza, która działa nieprzerwanie od 1919 roku. W 2004 roku dołączyły do holdingu Air France – KLM.

Historia

W październiku 1919 roku powstały linie lotnicze Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Kolonien N.V, które królewskimi zostały nazwane przez samą królową Wilhelmę. Pierwszy lot linii przypadł na 17 maja 1920 roku, z Londynu do Amsterdamu samolotem Airco de Havillannd 16. Kolejnymi maszynami zakupionymi przez KLM były Fokker F.2 i DH.9B. W 1921 roku został otwarty pierwszy w historii punkt sprzedaży biletów poza lotniskiem – w Amsterdamie. Trzy lata później odbył się pierwszy lot do Holenderskich Indii Wschodnich, który trwał łącznie 55 dni. Regularne loty do Dżakarty rozpoczęły się w 1929 roku.

W 1927 roku KLM wysłał pierwszy międzynarodowy lot czarterowy, a w 1931 roku rozpoczął transport towarów. Trzy lata później KLM rozpoczął swoją przygodę z samolotami Douglas DC, którą kontynuował aż do końca lat 60. XX wieku. Jako jedyne linie lotnicze na świecie KLM latał wszystkimi modelami, zaczynając od DC-2, kończąc na DC-10. W tym samym roku doszło do historycznego dla linii lotu transatlantyckiego z Amsterdamu na wyspę Curaçao. W 1935 roku na pokładach samolotów KLM pojawiła się profesjonalna załoga.

Podczas drugiej wojny światowej, szczególnie w czasie inwazji na Holandię, większość maszyn lotniczych KLM została zniszczona w wyniku bombardowania lub zajęta przez wojska nazistowskie. Pozostało tylko 14 samolotów kontynuujących połączenia do Wielkiej Brytanii i Portugalii przez całą wojnę.

Pionierskie w historii europejskiego lotnictwa było uruchomienie przez KLM połączenia do Nowego Jorku. Z Polską KLM połączył Amsterdam w 1956 roku, tworząc połączenie lotnicze do Warszawy. Już od początku lat 60. w liniach nastąpił przełom w KLM, ponieważ flota linii została zaopatrzona w pierwsze samoloty odrzutowe: Douglas DC-8 i McDonnell Douglas DC-9. W latach 70. KLM zakupił pierwsze Boeingi 747, a także Airbusy A310. Rok 1994 minął pod znakiem hucznego obchodzenia 75. urodzin.

Działalność

KLM współpracuje z kilkunastoma liniami lotniczymi w ramach porozumienia SkyTeam, a indywidualnie także z amerykańskimi Delta Airlines. Holenderskie linie mają także udziały w kilku innych kompaniach lotniczych, takich jak Transvia, Martinair Holland i Kenya Airways. W skład samych linii wchodzą natomiast: KLM Royal Dutch Airlines, KLM Cityhopper i KLM Cargo.

KLM obsługuje około 140 tras powietrznych. Istnieją połączenia także do polskich portów lotniczych: Warszawa-Okęcie, Kraków-Balice, a od 2017 roku także lotnisko w Gdańsku.

W kompanii zatrudnionych jest 33 tys. pracowników, przy czym 28 tys. w samej Holandii, a 5 tys. poza nią.

Flota

Linie lotnicze KLM posiadają flotę składającą się z ponad 170 maszyn. Część samolotów to Airbusy (między innymi A330 i A350), choć zdecydowaną większość stanowią Boeingi (737, 747, 777 i 787). Ponadto KLM Cityhopper dysponuje Embraerami 175 i 190 oraz Fokkerami 70.

Siedziba i zarząd

Siedziba KLM znajduje się w miejscowości Haarlemmermeer, a macierzystym portem lotniczym jest Amsterdam-Schiphol. Formalnym założycielem KLM był holenderski pionier lotnictwa, Albert Plesman. Obecnym prezesem kompanii jest Pieter Elbers.

Notowania na giełdzie

Linie lotnicze KLM należą do holdingu Air France – KLM, który notowany jest na paryskiej giełdzie papierów wartościowych. Akcje spółki wyceniane są na 13,11 euro (stan na październik 2017).

det9rea

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
det9rea
det9rea
det9rea
det9rea

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj