Kłopoty z kontynuacją odbicia

Dzisiejsze notowania wszystkie indeksy warszawskiej giełdy rozpoczęły niewielkim wzrostem. Zwyżka była najokazalsza w przypadku WIGu20 (otwarcie 1883 pkt +1%), jednak poziomy inauguracji handlu okazały się maksymalnymi.

Dzisiejsze notowania wszystkie indeksy warszawskiej giełdy rozpoczęły niewielkim wzrostem. Zwyżka była najokazalsza w przypadku WIGu20 (otwarcie 1883 pkt +1%), jednak poziomy inauguracji handlu okazały się maksymalnymi.

Wyższe poziomy inwestorzy wykorzystali bowiem do sprzedaży akcji i już po 20 minutach po "plusach" nie było śladu. Popyt na akcje pojawił się dopiero w rejonie wczorajszych dołków i w tych okolicach (1845-55) rynek dryfował do czasu publikacji danych makro z USA. Lepsze od prognoz dane o dynamice PKB za I kwartał (-5,5% przy oczekiwaniu –5,7%) przyćmiły wyraźnie słabsze dane z rynku pracy - liczba wniosków o zasiłki wyniosła 627 tys. (prognoza: 600 tys.) i stały się pretekstem do pogłębienia spadków. WIG20 przebił jeszcze wczorajsze dołki, zanotował minimum na poziomie 1832 i ponownie popyt przystąpił do kontrataku. Dzięki temu, skalę spadków udało się nieco zmniejszyć, na zamknięciu WIG20 osiągnął wartość 1852 –0,6%. Podobnie zachowywały się dzisiaj indeksy średnich i małych spółek: mWIG40 –0,7% i jedynie sWIG80 odnotował kosmetyczny wzrost o 0,02%. Szerokość rynku potwierdziła kierunek indeksów, bowiem zdecydowana większość spółek odnotowała spadek - 188 niż wzrost - 110. Obroty zamknęły się na
umiarkowanym poziomie 1,2 mld zł.

Z dużych spółek najlepiej zakończyły notowania walory CYFROWEGO POLSATU +2,7%, CEZ +2,3% i TVN +2,2%. Z kolei najsilniej negatywny wpływ na zachowanie indeksu wywierały papiery PEKAO –2,2%, PKO BP –1,8%, LOTOS –1,9% i PGNIG –2,2%. Na dzisiejszej sesji bardzo udanie zadebiutowały walory spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, na koniec notowań prawa do akcji były droższe o 19,8% w stosunku do ceny emisyjnej. Kolejną sesję z rzędu, na wartości traciły akcje CIECHU –4,6%, w reakcji na wypowiedz prezesa o prawdopodobnym zamknięciu drugiego kwartału stratą netto. Również rezygnacja z pełnionej funkcji prezesa POLIC zaskoczyła akcjonariuszy i doprowadziła do spadku kapitalizacji spółki o 6%. Pozostając przy sektorze chemicznym należy wspomnieć, że informacje z Ministerstwa Skarbu Państwa, które nie wyklucza, że Zakłady Azotowe w Tarnowie przeznaczą co najmniej 60% zysku za 2008 rok na wypłatę dywidendy, także nie wpłynęły pozytywnie na przebieg handlu: –1%.

Dzisiejsza sesja nie zmienia zasadniczo obrazu rynku, który uległ znacznemu pogorszeniu po ostatnich silnych spadkach. Przebicie linii trendu wzrostowego wytyczonej od dołków z lutego na WIGu i WIGu20, jak i załamanie tendencji coraz wyżej położonych lokalnych minimów, powinno mieć myślę, dużo poważniejsze, negatywne konsekwencje w najbliższych tygodniach. Póki, co jednak, skala spadków od szczytów zaczęła inwestorów kusić do zagrania pod korekcyjne umocnienie, którego zasięgiem mogą być poziomy 1900-1920, więc może jeszcze rynek da okazję do sprzedaży papierów po wyższych cenach.

Karol Koszarski
makler DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)