Trwa ładowanie...
d2u39gi
d2u39gi

Kluza: Wykup obligacji wartych 250 mln euro to szansa na tańsze finanansowanie

Warszawa, 09.05.2016 (ISBnews) - Terminowy wykup euroobligacji o wartości 250 mln euro pozwoli Bankowi Ochrony Środowiska (BOŚ) obniżyć koszty finansowania działalności, poinformował ISBnews p.o. prezesa, Stanisław Kluza. W najbliższym czasie BOŚ zamierza pozyskiwać finansowanie na rynku depozytów złotowych. Równolegle bank jest w trakcie procedury dokapitalizowania, która ma zostać sfinalizowana do końca czerwca br. BOŚ zapowiada także dywersyfikację portfela kredytowego, zamierza postawić m.in. na wysokomarżowe produkty dla klientów detalicznych oraz korporacyjnych.
Share
d2u39gi

"BOŚ wykupuje w terminie obligacje o wartości 250 mln euro. - to ważna informacja dla rynku, ponieważ koszt obligacji, w porównaniu z obecnymi możliwościami pozyskiwania pieniądza na rynku, był wysoki. Aktualnie będziemy pozyskiwać środki w złotych" - powiedział w rozmowie z ISBnews Kluza.

W ocenie p.o. prezesa wykup euroobligacji ze stałym oprocentowaniem w wysokości 6% pozwoli na obniżenie kosztu finansowania działalności. Wynika to z faktu, że dziś depozyty pozyskuje się na poziomie poniżej 3% i to nawet po dołożeniu kosztów związanych z transakcjami typu swap.

"Nie oznacza to, że już nigdy nie zorganizujemy kolejnej emisji w walucie obcej. O tym decydują jednak okoliczności rynkowe. Każdorazowo kluczowa jest optymalizacja finansowania działalności banku" - zaznaczył Kluza.

d2u39gi

Równolegle w BOŚ trwa proces związany z dokapitalizowaniem spółki.

"Podniesienie kapitału jest ważne z dwóch powodów. Pierwszym jest uzyskanie wyższego współczynnika wypłacalności, zgodnie z oczekiwaniami nadzoru. Drugim, równie istotnym, jest pozyskanie środków na rozwój banku" - wskazał p.o. prezes BOŚ.

Kluza przypomniał, że bank aplikuje o 400 mln zł, ale finalnie może to być większa kwota, w zależności od zainteresowania potencjalnych inwestorów. Prezes ma już pomysł na ewentualne zagospodarowanie tych środków.

"Bank zdecydowanie chce być aktywny w kredytach związanych ze swoją główną misją, czyli obszarem ekologii. Będziemy zwiększać zaangażowanie na polu finansowania przedsięwzięć z zakresu szeroko pojętej ochrony środowiska, w tym w ramach projektów realizowanych w związku z nową perspektywą unijną i działań ujętych w tzw. planie Morawieckiego" - podkreślił Kluza.

d2u39gi

"Będziemy aktywnym ogniwem w realizacji unijnej polityki ekologicznej oraz redystrybutorem środków pomocowych" - dodał.

BOŚ będzie ponadto rozwijał paletę produktów o wyższej marżowości, kierowanych zarówno do klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych. Celem jest efektywna dywersyfikacja portfela kredytowego. Bank zapowiada także rozwój nowoczesnych usług finansowych z wykorzystaniem najnowszych technologii internetowych i mobilnych.

"BOŚ chce być bankiem przyjaznym i szybkim, więc postawi na większą mobilność oraz uinternetowienie usług. Chcemy dawać naszym klientom więcej czasu na ich prywatne życie, rodzinę, pasje, chęć bycia aktywnym społecznie. Nazywamy to "Ekologią czasu". Warto także podkreślić to, że bank posiada już nowoczesne rozwiązania informatyczne, co oznacza, że rozszerzenie naszej oferty nie będzie kosztowne, choć oczywiście pewne środki na ten cel będziemy zmuszeni przeznaczyć" - podsumował Kluza.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

d2u39gi

Podziel się opinią

Share
d2u39gi
d2u39gi