Trwa ładowanie...
d3irv0s

Kluzik-Rostkowska zapowiada przyśpieszenie

Podjęcie szybkich prac nad ustawą rodzinną oraz reformą emerytalną oraz lepsze wykorzystanie funduszy unijnych zapowiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska,nowa minister pracy i polityki społecznej.
Share
d3irv0s

*Podjęcie szybkich prac nad ustawą rodzinną oraz reformą emerytalną oraz lepsze wykorzystanie funduszy unijnych zapowiedziała w rozmowie z PAP Joanna Kluzik-Rostkowska, powołana w poniedziałek na stanowisko ministra pracy i polityki społecznej. *

Nowa szefowa resortu chciałaby jak najszybciej wprowadzić pod obrady parlamentu projekt ustawy rodzinnej. Jak wyjaśniła, te zbudowane na bazie programu prorodzinnego rozwiązania, wprowadzają m.in. wydłużenie urlopów macierzyńskich, ulgi dla pracodawców zatrudniających osoby wychowujące dzieci, ułatwiają kobietom prowadzącym własną działalność gospodarczą korzystanie z urlopów wychowawczych. Ustawa rodzinna przewiduje też podwyższenie podstawy naliczania składek emerytalnych i rentowych opłacanych przez budżet państwa za osoby pozostające na urlopach wychowawczych.

"Projekt mam już przygotowany. Teraz musi zostać zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów i całą Radę Ministrów. Chciałabym, aby na początku września trafił pod obrady Sejmu" - powiedziała minister.

d3irv0s

Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że priorytetową sprawą będzie również reforma emerytalna. Dodała jednak, że do tej pory ta kwestia nie należała do jej kompetencji, więc potrzebuje kilku dni, aby się z nią zapoznać. Według niej, ze względu na konieczność szybkich prac nad ustawami związanymi z reformą emerytalną, do końca tego tygodnia prawdopodobnie będzie znany nowy, odpowiedzialny za tę tematykę, wiceminister pracy. W poniedziałek odwołany został wiceminister Romuald Poliński.

Resort pracy przygotował projekty ustaw dotyczące emerytur pomostowych oraz emerytur z II filara. Ustawa o emeryturach pomostowych musi zostać uchwalona do końca tego roku, ponieważ obecnie obowiązujące przepisy dotyczące wcześniejszych emerytur, wygasną z końcem 2007 roku. Projekt dotyczący emerytur pomostowych trafił już do komitetu stałego rady ministrów.

Według Kluzik-Rostkowskiej, kolejnym wyzwaniem jest lepsze niż dotychczas wykorzystanie przez resort pracy funduszy unijnych. Pod koniec kwietnia na stronach internetowych ministerstwa rozwoju regionalnego pojawił się raport o wykorzystaniu pieniędzy unijnych przez poszczególne ministerstwa. Wynika z niego, że do końca marca MPiPS wykonało jedynie 4,3 proc. rocznego planu wydatków z funduszy UE, podczas gdy np. ministerstwo gospodarki - 19,9 proc. Kluzik-Rostkowska poinformowała, że chce, aby wielu doświadczonych urzędników, którzy odeszli z resortu podczas kadencji Anny Kalaty, miało możliwość powrotu do pracy w ministerstwie.

Zobacz też:
Pracodawcy wymigują się od umów
Jak pozbyć się urzędnika

d3irv0s

Podziel się opinią

Share
d3irv0s
d3irv0s