Trwa ładowanie...
kredyt
26-02-2013 18:25

KNF chce bardziej elastycznego podejścia banków do udzielania kredytów

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła we wtorek adresowaną Rekomendację T, której celem jest uelastycznienie podejścia banków do udzielania kredytów detalicznych - poinformowała KNF w komunikacie po posiedzeniu Komisji.

KNF chce bardziej elastycznego podejścia banków do udzielania kredytówŹródło: Jupiterimages
d14vtqo
d14vtqo

W komunikacie wskazano, że Rekomendacja T jest skierowana bezpośrednio do wszystkich banków objętych przepisami prawa polskiego oraz do działających na terenie Polski oddziałów instytucji kredytowych.

Przewiduje ona m.in. odejście od ustalania przez KNF maksymalnych wartości wskaźnika DtI (relacji wydatków związanych z obsługą zobowiązań kredytowych do średnich dochodów netto). Zgodnie z rekomendacją wartość tego wskaźnika powinna być określona przez zarządy banku i ustalona w zatwierdzonej przez radę nadzorczą banku strategii zarządzania ryzykiem.

Rekomendacja wprowadza także możliwość stosowania - w określonych przypadkach - uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej klienta. W przypadku kredytów i pożyczek zasady takie będą dotyczyły np. klientów o co najmniej sześciomiesięcznej współpracy z bankiem, dla których kwota kredytu lub pożyczki nie przekracza sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw

Uproszczone zasady oceny zdolności kredytowej obejmą także klientów, o co najmniej dwunastomiesięcznej współpracy z bankiem, dla których kwota kredytu lub pożyczki nie przekracza dwunastokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Banki będą mogły zastosować uproszczone zasady wobec pozostałych klientów w przypadku, gdy kwota kredytu lub pożyczki nie przekracza przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

d14vtqo

W rekomendacji wskazano, że w procesie oceny zdolności kredytowej klienta detalicznego banki muszą korzystać z zewnętrznych baz danych, w szczególności z międzybankowych baz danych. W rekomendacji podkreślono również znaczenie korzystania przez banki z informacji udostępnianych przez biura informacji gospodarczej.

Zgodnie z zaleceniami KNF banki powinny posiadać sporządzone w formie pisemnej procedury wewnętrzne określające formę i zakres informowania każdego klienta ubiegającego się o kredyt detaliczny. W przypadku kredytów walutowych banki powinny zapewnić klientom odpowiedni zakres informacji o związanym z tym ryzykiem i jego konsekwencjami.

"Wprowadzono rekomendację, aby w przypadku klienta ubiegającego się o detaliczną ekspozycję kredytową bank uzyskał od niego pisemne oświadczenie potwierdzające, że klient otrzymał od banku informacje niezbędne do podjęcia decyzji w zakresie zaciąganego zobowiązania kredytowego, (...) uzyskał od banku wyjaśnienia do zgłaszanych wątpliwości, (...) ma świadomość ryzyka związanego z zaciąganym zobowiązaniem kredytowym" - napisano w komunikacie.

Ponadto rekomendacja zwiększa wymogi wobec banków dotyczące udzielania kredytów walutowych i zarządzania nimi. W komunikacie napisano, że KNF oczekuje, iż jej zalecenia zostaną wprowadzone nie później niż do 31 lipca 2013 r.

d14vtqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14vtqo