KNF chce, by nowy model finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym obowiązywał od '13
28.05. Warszawa (PAP) - KNF proponuje, by udział w opłatach z tytułu finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym ponoszonych rocznie przez GPW i KDPW spadł do ok. 41 proc. z około...
28.05. Warszawa (PAP) - KNF proponuje, by udział w opłatach z tytułu finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym ponoszonych rocznie przez GPW i KDPW spadł do ok. 41 proc. z około 88 proc. obecnie. Urząd planuje objąć opłatami z tego tytułu m.in. spółki publiczne i TFI. Nowe regulacje mogą wejść w życie od 2013 roku - poinformował Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.
"Chcemy stworzyć system bardziej sprawiedliwy, gdzie koszty będę ponosiły wszystkie podmioty przez nas nadzorowane" - powiedział na konferencji Jakubiak.
"Ulegnie obniżeniu opłata wnoszona przez GPW i KDPW, obniżka wyniosłaby ponad 50 proc. Oczekujemy, że proporcjonalnie do tej obniżki zostaną obniżone opłaty pobierane od domów maklerskich" - powiedział Jakubiak.
Zgodnie z propozycją KNF opłatami na nadzór mają być objęte m.in. spółki publiczne, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, izby rozliczeniowe, czy domy maklerskie.
Urząd planuje, że nowy model finansowania wejdzie w życie od stycznia 2013 roku.
"W ciągu dwóch tygodni czekamy na uwagi i opinie przedstawicieli rynku. Do końca czerwca chcemy przygotować projekt rozwiązań, a do końca roku chcemy, by ustawy i rozporządzenia weszły w życie, tak by system działał od 1 stycznia 2013 roku" - powiedział Jakubiak.
Zgodnie z planami 13 proc. opłat wnoszone ma być od spółek publicznych, 13 proc. od domów maklerskich, 13 proc. od TFI, natomiast 20,3 proc. od GPW i 20,3 proc. od KDPW. Izby rozliczeniowe mają mieć 6,2 proc. udział w tych opłatach.
Podstawą naliczania opłaty przez spółki publiczne byłaby wysokości kapitału własnego. Maksymalna roczna wysokość takiej opłaty ponoszona przez jedną spółkę została ustalona na 60 tys. zł.
Zgodnie z planami opłaty z tytułu finansowania nadzoru nad rynkiem kapitałowym mają być wnoszone co miesiąc.
Planowane koszty nadzoru nad rynkiem finansowym w 2012 roku wynoszą około 39 mln zł. (PAP)
seb/ asa/