Trwa ładowanie...
d58tsmh
08-10-2015 12:23

KNF: Część banków z dodatkowym wymogiem kapitałowym nie wypłaci dywidendy

Warszawa, 08.10.2015 (ISBnews) - Nałożenie dodatkowych buforów na niektóre banki spowoduje, że część z nich nie będzie mogła wypłacić dywidendy z zysku za 2015 rok, poinformował zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Wojciech Kwaśniak.

d58tsmh
d58tsmh

"W najbliższych dwóch tygodniach banki otrzymają konkretne zalecenie. To będzie konkretna kwota, którą muszą pokryć dodatkowym kapitałem, głównie poprzez zatrzymany zysk. Nasze banki są zyskowne, tu nie ma jakiś szczególnych problemów"- powiedział Kwaśniak dziennikarzom w kuluarach konferencji "Reforma regulacyjna sektora bankowego", zorganizowanej przez EY.

Dodał, że dodatkowe bufory będzie musiało utworzyć 10-15 banków - mniej więcej połowa rynku.

"Wymogi są wyłącznie związane z częścią portfela hipotecznego w walutach obcych, w którym są wysokie wskaźniki wartości kredytów do zabezpieczenia. To jest funkcja tego, jaki bank miał apetyt na ryzyko, na to nakłada się parametr jakościowy, związany ze sposobem zarządzania tym ryzykiem" - powiedział Kwaśniak.

Dodał, że część banków nie będzie mogła wypłacić dywidendy z zysku, ale nie będzie to dotyczyć wszystkich banków, które muszą zwiększyć bufory kapitałowe.

d58tsmh

"To władze banków będą decydować o tym, jak to się odbędzie. Mogą wybrać alternatywne rozwiązania, np. będą prowadziły do efektu w postaci zmniejszenia wymogu poprzez transfer tego ryzyka na kredyt złotowy chociażby, co pozwoli im ograniczyć to ryzyko. Każdy będzie musiał to wybrać indywidualnie" - podkreślił.

Kwaśniak nie powiedział, w jakim czasie wybrane banki będą musiały zwiększyć wartość kapitałów i jaka ogólna kwota kapitałów wchodzi w grę.

"Każdy bank wybierze indywidualne rozwiązanie - czy przez dłuższy czas nie będzie płacić dywidendy, czy też zastosuje inne dopasowania np. związane z dodatkowym kapitałem, który pozwoli szybciej ograniczyć to ryzyko, przy zachowaniu dotychczasowej polityki dywidendy lub wypłacić dywidendę w mniejszym zakresie" - zaznaczył.

Może być tak, że niektóre banki w ogóle nie wypłacą dywidendy, dodał.

(ISBnews)

d58tsmh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d58tsmh