KNF dopuszcza wypłatę dywidendy przez ubezpieczycieli z całego zysku wypracowanego w '13 r.
10.12. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego zaleca, by ubezpieczyciele którzy spełnią określone kryteria, ograniczyli wypłatę dywidendy maksymalnie do 75 proc. zysku...
10.12. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego zaleca, by ubezpieczyciele którzy spełnią określone kryteria, ograniczyli wypłatę dywidendy maksymalnie do 75 proc. zysku wypracowanego w 2013 r., dopuszcza jednak przeznaczenie na dywidendę całości zysku - podała Komisja we wtorkowym komunikacie.
KNF podała, że zaleca, aby dywidendę mogły wypłacić wyłącznie zakłady ubezpieczeń, które spełniają łącznie poniższe kryteria:
I - otrzymały ocenę ryzyka w ramach BION za 2012 r. lepszą niż 2,5;
II - w 2013 r. nie wykazały niedoboru środków własnych na pokrycie marginesu wypłacalności lub kapitału gwarancyjnego, ani niedoboru aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych (w okresach miesięcznych lub kwartalnych);
III - w 2013 r. nie były objęte planem lub programem naprawczym, o których mowa w art. 187 ust. 1-3 i 8 ustawy o działalności ubezpieczeniowej;
IV - według stanu na dzień 31 grudnia 2013 r. posiadają wskaźnik pokrycia wymagań kapitałowych (rozumiany jako minimum z wielkości środki własne do marginesu wypłacalności oraz środki własne do kapitału gwarancyjnego) w wysokości co najmniej 160 proc. w przypadku zakładów działu I lub 200 proc. w przypadku zakładów działu II;
V - w wyniku przeprowadzonych testów stresu na dzień 31 grudnia 2013 r. dla wszystkich badanych rodzajów ryzyka wskaźnik pokrycia wymagań kapitałowych wyniósł co najmniej 110 proc. i wskaźnik pokrycia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych odpowiednimi aktywami wyniósł co najmniej 100 proc.
KNF podał, że ubezpieczyciele spełniający te kryteria powinni ograniczyć wypłatę dywidendy maksymalnie do 75 proc. wypracowanego w 2013 r. zysku, przy czym wskaźnik pokrycia wymagań kapitałowych po wypłacie dywidendy powinien utrzymywać się na poziomie co najmniej 110 proc.
"Jednocześnie dopuszcza się wypłatę dywidendy z całego wypracowanego w 2013 r. zysku, o ile pokrycie wymagań kapitałowych po wypłacie dywidendy utrzymywać się będzie na poziomie wyższym niż określony w kryterium IV, a także utrzymane zostanie spełnienie kryterium V z uwzględnieniem stanu na dzień 31 grudnia 2013 r. skorygowanego o wartość dywidendy" - napisano w komunikacie.
Komisja podała, że ubezpieczyciele przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wysokości dywidendy powinni uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie dwunastu miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2013 r. (PAP)
kam/ asa/