Trwa ładowanie...
banki

KNF jest za "udomowieniem" naszych banków

Przejęcie banków działających w Polsce od przeżywających kłopoty zagranicznych właścicieli zyskuje coraz więcej zwolenników. Przychylnie mówi o tym Narodowy Bank Polski, weta nie stawia też Komisja Nadzoru Finansowego - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
KNF jest za "udomowieniem" naszych banków
Źródło: Jupiterimages
d3bckyy

- W polskim sektorze finansowym można znaleźć kilka instytucji, które mogłyby sfinansować odkupienie banku od zagranicznego inwestora strategicznego - ocenia szef KNF Andrzej Jakubiak. Jak mówi, mandatem Komisji "w tym ewentualnym procesie byłoby badanie, czy inwestor wchodzący do banku daje rękojmię ostrożnego i stabilnego zarządzania".

Według Jakubiaka w operacji mogłyby uczestniczyć np. NBP czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ale do tego niezbędne są zmiany prawa, bo przykładowo BFK nie może inwestować w akcje banków, które mają kłopoty.

Rola tych instytucji mogłaby mieć charakter przejściowy, np. do czasu sprzedaży akcji poprzez giełdę - mówi szef KNF, który wolałby też, by w proces "udomowienia" angażowały się polskie komercyjne instytucje finansowe. Jak ustalił dziennik, może chodzić o PZU czy PKO BP.

d3bckyy

Podziel się opinią

Share
d3bckyy
d3bckyy